Skip to main content

Tek isteği okula geri dönmek

Muş Haber Fotoğrafı

  Muş merkeze bağlı Dumlusu Köyü´nde ikamet eden Akyol ailesinin 17 yaşındaki kızları Emine, anne ve babasının rahatsızlığı ve maddi yetersizlikler yüzünden eğitimine ara vermiş.

İlkokul 4. sınıfa kadar köydeki ilkokulda eğitimini sürdüren Emine, kalp ve mide rahatsızlığı olan babası ile ileri derecede bel fıtığı rahatsızlığı olan annesine bakmak zorunda kaldığı için okuyamamış. İki ablasının evlenip Muş´tan ayrılmaları ve diğer kardeşlerinin de küçük olması dolayısıyla anne ve babasına bakan, aynı zamanda evin işleriyle uğraşan Emine, yeniden okula döneceği günlerin hayaliyle yaşıyor.

Hayvancılıkla uğraşan babasının maddi durumunun da pekiyi olmaması dolayısıyla da eğitim şevki kırılan Emine, anne ve babasının sağlıklarına kavuşmalarını ve ardından eğitimine devam etmeyi istiyor.  

Eğer okusaydım polis olmak isterdim Muş merkeze 35 kilometre uzaklıktaki küçük köyde büyük hayaller kuran Emine, ailesinin durumu ve okuma sevdasına ilişkin şunları söyledi: Okumayı çok istiyorum. Annemle babam rahatsız olduğu için okumadım. Bu köyde 4´e kadar okuyorlar. 4´den sonra Serinova ya da Muş´a gidiyorlar. Annemle babam hasta.

Annem bel fıtığından ameliyat oldu. Şimdi hastanede. Babam da burada rahatsız. Babama yardım ediyorum. Koyunlara bakıyorum. Otlarını veriyorum, yemlerini veriyorum. Eve gelip te işlerimi yapıyorum. Kardeşim de rahatsız. O da Serinova da okuyor. Gündüzleri gidip geliyor.

Biz 5 kardeşiz. 2 tane ablam evlendi. Maddi durumumuz da iyi olmadığı için okuyamadım ama okumak çok istiyorum. Eğer okusaydım polis olmak isterdim. Her gün evde de kitap okuyorum. Koyunların önüne gittiğim zamanda kitap okuyorum, sonra eve geldiğimde yine kitap okuyorum.  

Emine olmasa perişan oluyorum Kızı Emine olmadan evde hiçbir iş yapamadıklarını ancak ne olursa olsun kızının eğitimini sürdürmesini istediğini belirten baba Heybet Akyol (50) ise: Ben rahatsızım. Hanımım da rahatsız, zaten şu an hastanede yatıyor.

Emine okumak istiyordu. Biraz borçlarım vardı, onun için ben Emine´yi okula göndermedim. Bir tane çocuğum var ortaokul 7. Sınıfı okuyor Serinova´da. Onun da kalp rahatsızlığı var. Bazı günler gönderiyorum, bazı günler gönderemiyorum. Zaten dört defa Malatya Turgut Özal Hastanesi´ne sevk ettiler. O da şimdi tedavi altındadır. 6 veya 3 ayda bir Turgut Özal Tıp Fakültesi´ne götürüyorum. Benimde kalp rahatsızlığım var, birde midemde yara var. İlaçlarımı kullanıyorum. Hanımı da 8 defa açık ameliyat yaptırdım. Bel fıtığı dolayısıyla bir haftadır hastanede yatıyor. Benim hayvanlarım var, onlarla uğraşıyorum. Emine olmasa perişan oluyorum. Emine bana destek oluyor.

Bende ne yapayım bilmiyorum. Emine zaten okumak istiyor. Eğer bir destek olsaydı Emine´yi okutmak istiyordum bende dedi. Yaklaşık 5 yıl önce kalp kapakçıklarında meydana gelen rahatsızlığa rağmen okulunu bırakmayan, ancak tedavi süresinde 1 yıl okula gidemeyen Muhammet Akyol (15) da: Malatya´ya gittim, tedavi için. Okula gitmediğim için okulda kaldım rahatsızlığım sonucunda.

Ama şimdi 7´ye gidiyorum. İlkokula gittiğim zamanda dedim polis olacağım. İnşallah okuyacağım. Rahatsızlığım 4-5 yıl önce başladı. Doktorlar kalp damarında çatlak var, bir de damar tıkanması var şeklinde konuştu. 

Muş Ovası Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri