Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde, demokratik bir seçimle Öğrenci Meclis Başkanı seçimi yapıldı. 605 Öğrenci, Meclis Başkanını seçmek için sandığa gitti. Demokratik bir ortamda yapılan Meclis Başkanlığı seçimlerinde, 16 aday arasından M.Şakir Toplu 219 oyla birinci olarak Meclis Başkanı seçildi.

16 öğrencinin Başkanlığa aday olduğu seçimlerde, adaylar günler öncesinden propaganda çalışmalarına başladılar. Adaylar, propaganda çalışmalarında, okul öğrencilerine çeşitli vaatlerde bulundular. Kıyasıya geçen bu propaganda çalışmaları sonucunda yapılan seçimlerde, 219 oyla M.Şakir Toplu birinci olurken, 213 oyla Veli Bayraktar ikinci ve 106 oyla A.Selam Yakışan da üçüncü oldu.

Okul Meclisi Başkanlığı Seçimlerinde 605 öğrenci oy kullandı ve geçerli oy sayısı 590 olarak belirtildi. 219 oyla birinci olan M.Şakir Toplu, Okulunun Türkiye’de hak ettiği yere gelmesi için çalışmalar yapacaklarını belirtti. Yapılan seçimlerdeki amaç noktasına değinen Okul Müdürü Şeyhmus Yentür, çocuklarda demokrasi bilincinin gelişmesini sağlamayı amaçladıklarını söyledi. Bu seçimlerin, il geneli merkez ve merkez ilçeler olmak üzere bütün okullarda yapıldığını söyleyen Yentür sözlerine şöyle devam etti; “Küçükken demokratik eğitim bilincini alan öğrenciler gelecekte oy kullandıkları zaman etki altında kalmadan hür iradelerini kullanabileceklerdir. Yapılan bu proje ile Türkiye geneli ilk ve orta öğretim öğrencileri olmak üzere 18 milyon öğrenci oy kullanmaktadır. 3 Aralıkta il temsilcisi seçmek üzere İlimizde de bütün okulların katılımı ile yeni bir seçime gidilecektir. 3 Aralık tarihinde yapılacak olan Meclis Başkanlığı seçimlerinde birinci gelen öğrenci daha sonra ilimizi 23 Nisan günü Parlamentoda temsil etmek üzere oradaki yerini alacaktır. İl genelinde de bütün okullarda yapılan meclis başkanlığı seçimlerinde birinci gelen öğrenciler ayrıca ildeki görevlerini devam ettirerek okul yönetimi ile öğrenciler arasında köprü görevi kurup Öğrenci sorunlarını idareye idaredeki önerileri de öğrencilere ulaştıracaklardır. Meclis başkanı böylelikle Yönetim tarafından alınan kararları da uygun görmediği zaman itiraz hakkını kullanabilecektir.Okullarda idarece yapılan toplantılara da ayrıca katılabilecek olan okul birincisi olan meclis başkanları sorun ve sıkıntıları özgür bir iradeyle okul yönetimine sunacak ve bir yönetici gibi görev ve sorumluluklarını bilecektir” dedi.

 NULL