İl Özel İdaresinin kirada bulunan iki arsası Meclisi bataklığa sapladı. İki arsanın akıbeti konusu meclisi parçaladı. Meclis üyelerinin bir kısmı yasal sürenin İdare tarafından sürdürülmesini isterken, bir bölümü ise arsaların eski haline getirilip Özel İdare’ye tesliminde ısrar ediyor. DTP Grubu ise çekimserliğini halen devam ettiriyor. Dünkü yapılan oturumda meclis üyelerinin salondan ayrılması ile muammaya dönüşen arsalar konusu yine yanıtsız kaldı.

İl Genel Meclisi bir gün önce aldığı kararda yetersiz kalınca aynı maddeyi dün yine görüştü. İl Genel Meclis Başkanı Necmettin Yıldız “oylama sırasında bazı arkadaşlarımızın dışarı çıkması nedeniyle karar içime sinmediği için yeniden gündeme aldım” açıklaması yaptı. Meclis ilk olarak Muş-tar’ın hisselerinin satışı konusunu ertelemeyi görüştü. Ak Parti Grup Başkanının önerisi ile konu önümüzdeki aylarda istek oluncaya kadar askıya alındı. Oylama sırasında salonda bulunan tek DTP Üyesi olan Grup Başkanı Alp telefonuyla konuşma maksadıyla salondan çıktı. Baki Alp salondan çıkınca oylamaya katılamadı.

ARSALAR SATILSIN
Lise Caddesi ve Endüstri Meslek Lisesi karşısında Özel İdare’ye ait arsalar üzerine yapılan kaçak inşaatlar konusunda çalışma yapan Plan ve Bütçe Komisyonu sözcüsü Fetullah Akçil raporla ilgili yeniden meclise bilgi verdi. Akçil “her iki parselde inşaat yapılmış durumdadır. Dünde sizlere konuyla ilgili bilgi verdim. Bu kaçak inşaatların çok ilginç birde hikayesi var. Lise caddesinde bulunan arsamız müsteciri inşaat yapmak için belediyeye baş vurmuş. 99 metre karesi kiraya verilen bu arsa üzerine belediye 139 kare üzerine yapılan projeyi onaylamıştır. Kira sözleşmesi bir yıl olan ve imar kanununa uygun olmamasına rağmen buraya nasıl izin verildiğini sormak istiyorum” dedi. Akçil “bu arsalar bu gün itibariyle Özel İdarenin malıdır. Bir çok arsamız bu durumdadır. Bu konuda sözlü bir önerge vermek istiyorum. Bu benim şahsi önergemdir. Ben bu iki arsamızın eski haliyle bize teslimatından sonra, Hizmet binamız yapılması için belirlenen arsaların satışını meclise öneriyorum” dedi.
KAFAMA SORULAR TAKILIYOR
Meclisin 15 dakika geç başlaması nedeniyle DTP Grup Başkanı Baki Alp dört üyesi ile meclisi terk etmişti. Fakat Meclis Başkanı ve Ak Partililerin isteği üzerine tek başına Meclise gelen Baki Alp konuyla ilgili konuşma yaptı. Alp “ benim kafama bazı şeyler takılıyor. İşgal edilen arsaların çözümü idarenin elindedir. Biz devletin polisi değiliz. İl genel meclisi görevini yaptı. Yetki bundan sonra idarenindir. İki ay önce Muş-tar ile ilgili hisse artışı yaptık. Neden onu yaptık, neden şimdi bunu yapıyoruz. Neden Muş-Tar konusunu askıya almaya çalışıyoruz” diye konuştu.
KONU MECLİSİ İŞGAL EDİYOR
Ak Parti Grup Başkanı Haşim Yılmaz yaptığı konuşmada “3.madde üzerine söz aldım. Dün bu konuyu görüşürken bazı arkadaşlarımız salondan çıktı. Ben sağlıklı karar alınmadığına inanıyorum. Bu nedenle konu bir kez daha gündeme gelmiştir. Geçtiğimiz dönem Vali Konağının da bulunduğu arsalar satılmak istendi. Konu yargıya intikal etti. Konuyla ilgili gelişmelerden şu anda sağlıklı bir bilgimiz yoktur. Şu anda mevcut arsalarımız konusunda yasal işlem başlamıştır. Bundan önceki arsaların durumu temize çıktıktan sonra, iki değil diğer atıl vaziyette bulunan arsalarımızı satışa çıkaralım. Ben bu konuda hem fikir olurum. Bence yasal süreyi beklememiz en uygun karar olacaktır” diye konuştu.
BU İŞ TEZGAHLANMIŞ
Konuyla ilgili sert tartışmalar meclis gündeminde sürerken söz alan Bağımsız Üye Sait Yıldırım “bu iş daha önceden tezgahlanmış. Adam 99 metre karelik arsaya 139 metre karelik proje çıkartmış. Belediyede buna ruhsat vermiş. Birileri Özel İdare malıdır kimse sahip çıkmaz sanmış. Bu meclis karar organıdır. Meclis karar vererek eski haliyle iadesini istedikten sonra satışa çıkartacaktır. Dünkü oylamada fotoğrafta gördüğüm kare çok ilginç. Yapılan oylamada arsaların eski haliyle teslimi konusunda el kaldıran dört kişi var. Bu dört kişide daimi encümen üyesi. Bu bana çok ilginç geldi. Birinin art niyeti varsa bunu açıkça söylemeli. Benim aklımda soru işareti var. Düşünüyorum birisi aba altından sopamı gösterdi ki böyle oldu. Eğer konu vicdansa vicdansız olan biz dört kişi miyiz? DTP bana dokunmayan yılan bin yasasın diyor, salondan çıkıyor. Bana dokunmayan yılan bana zarar veriyor. Bırakıp kaçmak memleket sorunlarına üretmez. Taşın altına herkes elini koymalıdır. Biz arsamızı geri istiyoruz” diye konuştu.
ARSALARI SATMAYALIM
Ak Parti üyesi Nizamettin Karakaya “bütün arsaları neye dayatarak satıyorsunuz. Yarın Sağlık Ocağına, Öğretmen Evine bir başka şeye ihtiyaç olursa ne yapacaksınız. Ben yıkıma karşıyım. Orada mülki amir var. Ne yapacaksa o yapsın” diye konuştu. Meclis başkanı konuyla ilgili grup başkanlarından öneri istedi. Fakat oylamaya bir türlü geçilmedi. Tartışmaların sürdüğü toplantıyı ilk olarak Bağımsız üye Sait Yıldırım ve DYP Üyesi Fetullah Akçil terk etti. İki üyenin ardından Ak Partili Şaban Deniz’de salondan ayrılanlar arasında yer aldı. Karar yeter sayısının azlığı nedeniyle meclis başkanı konuyla ilgili sonuca varılmadan meclis oturumunu kapattı. Muş Ovası
 NULL