Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Talip Devrim, 2.5 yıldır İl Koordinasyon toplantılarına çağrılmadığını söyleyerek sitemde bulundu. Sert bir dille açıklama yapan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Talip Devrem “bu iş böyle olmaz. Biz ilin en büyük sivil toplum kuruluşuyuz” diye konuştu.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Talip Devrim İl Koordinasyon toplantılarına çağrılmadıklarını söyleyerek sitemini dile getirdi. Karşıdan diyalog görmediklerini ifade eden Talip Devrim şunları söyledi; “Devletin denetleyicisi millettir, milletin de temsilcisi sivil toplum örgütleridir. İl Koordinasyon toplantılarında sivil toplum örgütlerinin ve hatta muhalefet siyasi partilerin olmayışı, kendileri davul zurnayı çalıp, kendileri oynayıp herhangi sağlıklı bir karar çıkacağına inanmıyorum. Ben üç dönemdir Oda Başkanlığı yapıyorum. 2,5 senedir ki İl Koordinasyon toplantılarına çağrılmıyorum. İl Koordinasyon toplantılarında, sivil toplum örgütlerinin en büyük kuruluşları olan Oda Başkanları, diğer sivil toplum örgütlerinin protokolde olmaları şarttır. Toplantılarda, ya Sayın Vali, ya da Vali muavini divana geçiyor, kurum müdürleri icraatlarını anlatıyorlar. Bu böyle olmaz. Mülki idare amirleri, sivil toplum örgütlerini adeta kendilerine rakip görüyorlar. Nasıl asayiş toplantıları yapılıyorsa, haftada en az bir gün Sayın Vali sivil toplum örgütlerini toplayarak, İlin sorunlarını konuşması lazım. Ama biz karşıdan diyalog görmüyoruz” dedi.

DERNEK NEREDE, KİMLER TARAFINDAN KURULMUŞ?
Muş Alparslan Üniversitesi için kurulmaya çalışılan dernekte, hiçbir sivil toplum kuruluşunun yer almadığını ve derneğin nerede ve kimler tarafından kurulduğundan haberlerinin olmadığını ifade eden Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Talip Devrim, bu dernekle ilgili olarak da şunları söyledi; “Muş Alparslan Üniversitesinin alt yapısının derneği kuruluyor. Dernek, o üniversitenin hak ve hukukunu koruyup, ona yol gösteren bir kuruluştur. Bu dernekte hiçbir sivil toplum kuruluşu yok. Bu dernek nerede kurulmuş, kimler tarafından kurulmuş, adeta orada bir rant için dernek kuruluyor. Sen Ticaret ve Sanayi Odasını o derneğin içine almayacaksın, Esnaf ve Sanatkarlar Odasını, Ziraat Odasını o derneğin içine almayacaksın, yarın ne kurulacak, İktisat Fakültesi kurulacak. İktisat Fakültesini kim temsil ediyor, elbette ki Ticaret Odası temsil ediyor. Ziraat Fakültesi kurulacak, Ziraat Fakültesini kim temsil ediyor, Ziraat Odası temsil ediyor. Ama bu sivil toplum kuruluşlarının hiç biri yok, hiçbir diyalog yok. İlin menfaatleri doğrultusunda en doğru kararı veren sivil toplum örgütleridir. Bizim hiç kimseyle ne siyasi rakipliğimiz, ne de art niyetimiz yoktur. Biz Ticaret ve Sanayi Odası ve Esnaf ve Sanatkarlar Odası olarak, Türkiye’de tek şey isteriz, o da istikrardır. Devamlı istikrardan yanayız. Biz, hükümetlerin doğrusuna doğru, yanlışlarına yanlış deriz. Biz halkın ayağıyız” dedi. Muş Ovası
 NULL