Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Halk Bankası’nın ortaklaşa yürüttüğü Ana-Kız Okuldayız projesinin Muş’ta ilgi görmediği belirtildi. Konu hakkında açıklama yapan Muş Milli Eğitim Müdürü İlhami Bayraktar, Muş’un tarım kenti olduğunu ve yaz mevsimi nedeniyle insanların tarlalarda çalıştıklarını söyledi. Proje ile aile eğitimi verileceğini ve okuma yazma seviyesinin artacağının hedeflendiğini söyleyen İlhami Bayraktar, talep gelmesi halinde uygun olan yerlere okuma yazma kursları açacaklarını söyledi.

Çalışmaların kampanya şeklinde devam edeceğini dile getiren Bayraktar; “Ana-Kız Okuldayız, Milli Eğitim Bakanlığı ve Halk Bankası’nın ortaklaşa yürüttüğü bir proje. Burada amaç okuma yazma oranını arttırmak ve okumanın yazmanın dışındaki süreçte de aileyi desteklemek için aile eğitimi kapsamında düşünülen bir projedir. Asıl sonuç yıl boyunca Halk Eğitim Merkezlerindeki bulunan okuma yazma kurslarını daha da aktif hale getirerek hem okuma yazma oranımızı yükseltmek hem ailenin eğitiminde önemli bir unsur olan anne kızın eğitimini desteklemek. Çalışmalar kampanya şeklinde devam ediyor. Asıl süreç okullar kapanmadan önce başladı, şu anda yaygınlaştırıyoruz. Mevcut okuma yazma kurslarını yaz döneminde açıyoruz, bunu da açmaya devam edeceğiz. Eğitim öğretimin yıl boyunca yapılmasını hedefliyoruz. Bu şekilde talep olan ve ihtiyaç olan her yere kurs açacağız. Kurslarda okuma yazma ve genel aile ile ilgili bilgiler veriliyor, aile eğitimi de bu şekilde desteklenmiş oluyor” dedi.

Ana-Kız Okuldayız projesinin yaz mevsiminden dolayı fazla ilgi görmediğini kaydeden Bayraktar yaptığı açıklamada; “Proje şu anda ilimizde de uygulanıyor. Sıkıntımız var, yaz dönemi olduğu için özellikle annelerin ilgisi yok. Bilindiği gibi tarım ilinde yaşıyoruz ve yaz mevsimi de çalışma sezonudur. O yüzden birçok velimiz çalıştıkları için kurslara gelmiyorlar, bu yüzden sıkıntı yaşıyoruz. Çalışma mevsiminin dışında belki daha da yoğunlaşacaktır ama şu anda gelen talepler doğrultusunda açmaya devam edeceğiz. Proje devam ediyor, ilgi eksikliği var, ilgi eksikliğinin sebebi de yaz mevsimidir” ifadelerine yer verdi.
 Topkan Haber Ajansı