Muş’ta yaz aylarının gelmesi ve okulların tatile girmesi ile birlikte sayıları hızla artan özellikle çarşı merkezi ve ana caddelerde bisiklet kullanan çocuklar, adeta kazalara davetiye çıkarıyorlar.

İstasyon Caddesi üzerinde bisikletiyle araçlarla adeta yarışan çocuk görenleri şaşırttı. Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte sayıları hızla artan bisikletlerle özellikle İstasyon Caddesi üzerine tehlikeli hareketler sergileyen çocuklar kazalara davetiye çıkarıyorlar. Tehlikenin farkında olmayan ve cadde üzerinde araçlarla yarışırcasına ilerleyen bisikletli çocuğu gören vatandaşlar bu duruma tepki gösterdiler.

Bisikletli çocuğun karışacağı olası bir kazada üzücü sonuçların meydana gelebileceğini ifade eden Nusret Yılmaz isimli sürücü; “İstasyon ve Cumhuriyet Caddeleri ile ara sokaklarda bisiklet kullanan çocuklara sıkça rastlamaya başlandı. Yaz mevsiminin gelmesi ve okulların tatile girmesi ile birlikte artan bisikletlere bir tedbir alınmalı. Bisiklete herhangi bir itirazımız yok ama tehlikeli bir şekilde araç yolunda bisiklet kullanan çocuklar büyük tehlike oluşturuyorlar. Bu konuda ailelere ve yetkililere büyük görevler düşmektedir” dedi.

Tek kişilik bisiklete çoğu zaman iki ya da üç kişi binerek ana caddelerde gezinen çocuklar birde bisiklet üzerinde akrobatik hareketler yapınca sürücülere de zor anlar yaşatıyorlar. Yetkililer, özellikle küçük çocukların ana caddelerde bisiklete binmemeleri konusunda uyarılarda bulunmalarına rağmen çocuklar hala sokaklarda ve ana caddelerde bisikletlerle gezmeye devam ediyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan yetkililer, aileleri de çocuklarını tek başlarına sokağa bırakmamaları konusunda uyardılar. Çocukların ana caddelerde ve sokak aralarında aniden yola çıkmaları sonucu araç sürücülerinin de zor anlar yaşadığını dile getiren yetkililer, üzücü kazaların yaşanmaması için hem ailelere hem de yetkililere büyük görevler düştüğünü ifade ettiler.
 Topkan Haber Ajansı