Diyarbakır’dan çalışmak için Muş’un Bulanık ilçesinde gelen biçerdöverciler kuraklık nedeniyle işsiz kaldılar. Diyarbakır’a bağlı Kabasakal Köyünden Bulanık’a gelen ve 15 gündür çalışamadıklarını belirten biçerdöverciler, ceplerindeki paranın tükendiğini ve zor durumda olduklarını söylediler.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yaşanan kuraklık biçerdövercileri de olumsuz etkiledi. Her yıl Diyarbakır’dan Bulanık’a gelen biçerdöverciler, kuraklık yüzünden bu yıl işlerinin ciddi oranda düştüğünü ve çok zor durumda olduklarını söylediler. Bu yıl harcadıkları parayı dahi çıkaramayacaklarını söyleyen Erdal Çınar isimli biçerdöverci, “Burada boş bekliyoruz, iş yok, güç yok, para yok, üç kişi çalışıyor, 20 kişi yatıyoruz. Burada kimse doğru dürüst ekinini biçerdöverle biçmiyor. Çoğu saman için traktörle ekinlerini biçiyor. Bunun nedeni ise bu yıl yaşanan kuraklıktan dolayı otun çok az olmasına bağlıyoruz. Halimiz perişan. Buraya her birimiz 5’er bin YTL masrafla geldik. Her yıl aynı aileden 4 biçerdöver Bulanık’a geliyoruz. Daha önceki senelerde her biçerdöver en az 2 bin-2 bin 500 dönüm ekin biçiyordu. Bu yıl her birimiz herhalde 500 dönüm bile biçemeyiz. Bu yıl Diyarbakır’da kuraklık olduğu için orada da çalışamadık. Yani kuraklık bizi beter vurdu. Masrafımız çok ama gelir nerdeyse hiç yok. Ne yapacağımızı bilmiyoruz” dedi.

Mehmet Çınar isimli biçerdöverci ise, kuraklık yüzünden aç kalacaklarını belirterek; “Bu mevsimde Bulanık’a her zaman gelirdik. Her taraf buğday ekili olurdu. Bu sene de ekin ekilmiş ama geçen senelere göre yüzde 10 civarında. Mazot pahalı, geçen sene çiftçi 2 YTL’den mazot alıyordu. Bu sene 3 YTL’den alıyor. Çiftçi ekin ekemiyor. Biz Diyarbakır’dan buraya geldik, iş yok, güç yok. Çiftçiye ‘niye ekin ekmediniz’ diyoruz, ‘gübre, mazot pahalı’ diyorlar. Burada 7 tane biçerdöver var, hepsi de burada yatıyor. Tarlada üç kişi çalışıyor. Gerisi burada yatıyor. Memleketten getirdiğimiz üç beş kuruşu da burada yiyoruz. Para kazanmıyoruz. 15–20 gündür römorkta yatıyoruz. Önceden gidip otellerde yatardık” diye konuştu.

 Topkan Haber Ajansı