Skip to main content

Erentepe Belediyesinde Türkçe-Kürtçe tabelalar asıldı

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın bölgede “İki Dilli Hayat Projesi”nin hayata geçirileceğini açıklaması üzerine Erentepe Belediye Başkanlığı bina içerisindeki levhaları değiştirerek, aynı tabelaları hem Türkçe hem de Kürtçe yazdırdı.

Erentepe Belediye Başkanı Mehmet Yaşik, yaptığı açıklamada, BDP Parti Meclisi’nden kendilerine gönderilen talimat doğrultusunda hareket ettiklerini söyledi.

Belediye hizmet binası içerisindeki birimlerin tabelalarına Türkçe’nin yanı sıra Kürtçe yazdıklarını da ifade eden Yaşik, “Bu iki dilli değil çok dilli belediyecilik anlayışıdır. Bu konu iki yıldır tartışılıyordu. En son ‘KCK’ davasında anadilde savunma talebini mahkeme ‘bilinmeyen dil’ tanımı yaptıktan sonra BDP Parti Meclisi bir karar aldı ve bu karar doğrultusunda tüm belediyelerimize genelge gönderildi” dedi.

Talimatta, resmi dilin Türkçe olduğu ancak Kürtlerin yoğunlukta olduğ u bölgelerde resmi dilin yanı sıra Kürtçe tabelalarının da asılmasın ın belirtildiğini ifade eden Yaşik, şunları kaydetti:

“Genelgede, sadece Kürtçe değil varsa Zazaca, İngilizce de dahil halkın anlayacağı tabelalar asılması belirtildi. Zaten yazışmaların dışında günlük yaşamımıza Kürtçe konuşuyoruz. Bu öteden beri böyledir. Türkiye’nin demokratikleşmesi için, çağdaş medeniyete varması için çok dilli yaş amı daha da kolaylaştıracaktır, demokratikleşecektir. Çok dillik, hiçbir yeri bölmeyecektir. İnsanlarımızın birçoğu anadilini konuşmak istiyor.”

Devletin resmi kanalında 24 saat Kürtçe yayın yapıldığına da değinen Yaşik, “Bu kanalın açılışında Başbakan Kürtçe konuştu. Başbakan Yardımcısı Kürtçe konuşuyor. Bize gelince ise ‘Kürtçe konuşamazsınız’ deniyor. Aslında Kürtçe, Türkçe, Zazaca, Lazca bizim zenginliğimizdir” diye konuştu.

Çok dilliliğin ülkeyi bölmeyeceğini, daha çok bütünleştireceğini savunan Yaş ik, resmi dilin Türkçe olduğunu inkar etmediklerini ancak yöresel dil varsa bunun hayata geçirilmesi için çalışacaklarını ifade etti. Anadolu Ajansı

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

İçişleri Bakanlığı Muş’a Personel Alıyor

İçişleri Bakanlığı çeşitli illerde görevlendirilmek üzere 1608 sözleşmeli personel alımı yapacağını duyurdu. Başvurular…

OGM personel alımı

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde Orman Genel Müdürlüğü tarafından Orman mühendisi, Orman muhafaza…

Eğitim Haberleri

Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi

“İlimizde Millî Eğitim Bakanlığı’nın Düzenlediği Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi” Millî Eğitim…

Muşlu Öğrenciler Proje Yarışmasında Bölge Birincisi Oldu

Muş’taki ortaokul öğrencileri, bilimsel çalışmalarıyla büyük bir başarıya imza attı. TÜBİTAK 2204-B Ortaokul…

Alpaslan Üniversitesi’nde TÜBİTAK Projesi Heyecanı

“TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı 2023/2 Dönemi Bilimsel Değerlendirme Sonuçları…

Kültür Sanat Haberleri

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Atık Kartonlarla işlediği resimlerin sergisini açtı

Dekoratif El Sanatları Öğretmeni Mükerrem Sur tarafından atıl durumdaki kartonlardan hazırlanan resim ve…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri