Bulanık Belediyesi tarafından Doğu Anadolu Kalkınma Programı (DAKP) kapsamında hazırlanan ve bir yıl süreli olan ‘Bulanık Kadın Eğitim ve İstihdam Projesi’nin tamamlanmasının ardından kurulu haldeki tekstil tesisi ilçede ki kadınlara ücretsiz olarak on yıllığına tahsis edilerek işletmeye açıldı.

Bulanık Belediyesince 2007 yılı içerisinde sürdürülen ‘Bulanık Kadın Eğitim ve İstihdam Projesi’nin tamamlandı. Avrupa Birliği (AB) ve Bulanık Belediyesi tarafından ortaklaşa kurulan tesisin projenin tamamlanmasının ardından atıl halde kalmaması için ilçede yaşayan 16 kadına on yıllığına devredildi. Kadınlar tarafından işletilmeye başlayan tekstil makinelerinde yapılan el emeği göz nuru ile yaptıkları ürünleri satışa sunularak ilçe ekonomisine katkıda bulunacaklarını bildirildi.

Hazırlanan proje ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Bulanık Belediye Başkanı Mehmet Nasır Aras, tüm yurtta olduğu gibi Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde de kadınların çok ciddi problemleri olduğunu söyledi. Kadınların hem ekonomik bağımsızlıklarını kazanmaları için hem de ciddi anlamda baskı altında olmaları sebebiyle hazırlanan projenin büyük önem arz ettiğini söyledi. Aras, “Bu kapsamda biz Bulanık Belediyesi olarak Doğu Anadolu Kalkınma Programı (DKAP) kapsamında projeler hazırlarken kadınlarımıza yönelik olarak da bir proje hazırladık. Bu proje de kadınlarımızın hem eğitimi hem de istihdamını amaçlayan bir projeyi DKAP’a sunduk ve projemiz kabul gördü. Bu projemiz için gerekli olan 140 bin Euro’nun 100 bin Euro’sunu Avrupa Birliği ve 40 Euro’sunu da belediyemiz tarafından karşıladı. Bir yıl süreli projemiz hayata geçirildi ve 90 bayan bir yıl süre ile kurs gördüler. Kadınlarımızı burada bir çok şeyi öğrendiler. Kadınlarımız burada sadeci meslek öğrenip para kazanmanın yerine kadının toplumdaki yeri ve nasıl olması gerektiği hususlarında önemli bir eğitim aldılar” dedi.

Aras, “Bu proje bir yıl sonunda bitecekti ancak biz belediye meclis üyelerimizle birlikte çalışmanın faydalı olduğunu görünce devam etmesi hususunda bir karara vardık. Bir yıl sonunda projemiz bitti ama biz burayı meclis kararı ile kursa katılan kadınlarımıza on yıllığına devrettik. Bu işletmenin yeni kirasını ve elektrik giderlerini belediyi olarak biz karşılıyoruz. Bu malzemeleri bayan arkadaşlarımıza tahsis etmiş durumdayız. Projemizin bir yıl sonunda tamamlanmasının ardından 16 bayan arkadaşımıza on yıllığına devrettik. Bu tesisin ilçemize yıllık olarak en az 100 bin YTL bir girdi sağlamasını bekliyoruz. Biz iş adamlarından ilgi bekliyoruz. Bizim bu işletmemizin ve bayan arkadaşlarımızın iki sorunu var. Birincisi Pazar ikincisi sermaye sıkıntısıdır. Bu kapsamda özellikle tekstil sektörünün geliştiği illerimizde temaslarımız bulunmaktadır. Bu konuda Muşlu iş adamlarımıza büyük görevler düşmektedir. Bu arkadaşlarımıza iş imkanı sağlamaları için tekstil sektöründeki girişimcilerin katkıda bulunmaları için buradan da iş talepleri olabilir” dedi.

Atölyenin usta öğreticilerinden Birgül Çakır, Bircan Kişi isimli kadınlar en büyük sıkıntılarının kumaş ve yeteri kadar malzeme bulamamalarını belirterek, “Burada çalışmak için bir çok arkadaşlarımız çocukları ile birlikte işe geliyorlar.Herkesin işe ihtiyacı vardır.Ancak malzeme ve yaptığımız ürünleri satmak için Pazar sıkıntısı çekiyoruz. Arkadaşlarımız 4 ay modelistlik kursu gördüler. Burada çalışan 13 bayanın hepsi işlerinde en iyileridir. Bizler burada yaklaşık olarak bir yıldan beri çalışıyoruz. Yeni yerimize kısa süre önce geçtik. Düzenlemelerimiz halen sürüyor. Yaptığımız işler kalite açısından tartışılmaz. Fakat bizim sorunlarımızın başında malzeme ve pazar sıkıntısı geliyor. Bizler iş yapmak için malzeme bulamıyoruz. Kısıtlı imkanlar ile aldığımız malzemeleri dikiyor bu defada pazar bulamıyoruz. Burayı bir an önce canlandırmamız gerekli. Atölyemizde hür türlü makine mevcut. Bunun için destek bekliyoruz” diye konuştu. Sabri Yıldırım

 NULL