Malazgirt Ziraat Odası Başkanı Tahsin Kılıç, ilçede son baharda çiftçiler tarafından ekilen buğdayların bölgede kar yağışının az olması ve meydana gelen don sebebiyle büyük ölçüde zarar gördüğünü söyledi.

. Kış mevsiminde bekledikleri yağışı göremeyen çiftçileri, ekili buğdayların soğuk ve meydana gelen dondan tahrip olduğunu ifade eden Malazgirt Ziraat Odası Başkanı Tahsin Kılıç. Konuyla ilgili basın mensuplarına yaptığı açıklama şöyle konuştu; “ Odamıza kayıtlı 7 bin çiftçinin yüzde 70’inin mağdur durumda Bölgede karın yağması verimin artması demektir.Her yıl bu mevsimde Malazgirt’te 70-80 santim metre kar olurken bu yıl 5-10 santim metre kar yağmıştır.Bu sebeple Çiftçi tarafından son baharda ekilen buğdayla meydana gelen don olayından sonra yüzde 70 in üzeride buğdaylar yanarak tahrip olmuştur dedi.

Kılıç; “İlçemizde 2007 yılı sonbahar mevsiminde ekilen buğday tamamıyla yanmış durumda. Çünkü karın geç yağması ve hava sıcaklığının eksi 30’lara varması ekili arazilerimizdeki ürünleri tamamıyla yakmıştır. Şu anda gördüğünüz gibi ekili arazimizde kar yok denecek kadar azdır. Çiftçimiz tamamıyla mağdur durumdadır, bu ürünlerden herhangi bir beklentimiz yok, özellikle buğday tamamen yanmış durumda. İlçemizde kar yok denecek kadar az olduğu için ekili arazilerimizin tamamı yanmıştır. Şu anda odamıza kayıtlı yaklaşık 7 bin çiftçi bulunmaktadır, bu çiftçilerimizin yüzde 70’i mağdur durumdadır” dedi.

İlçede son baharda çiftçileri tarafından gözlük buğday olarak 60 bin dekarın üzerinde ekim yapıldığını kaydeden Kılıç; “dondurucu soğuklar sebebiyle büyük ölçüde zarar görmüştür.Karın yeteri kadar yağmaması ekili alanlar dondurucu soğukların etkisi ile yanarak çürümüştür.Karın yağması ekili buğdayları sıcak tutması demektir.” dedi.

Ferit Umulgan isimli çiftçi ise; “200 dönüme yakın buğday ektim, bu yıl kar yağmadığı için ürünlerimizin hepsi soğuklardan dolayı yanmış, çok mağduruz. Ürünlerden herhangi bir beklentimiz yok, burada devletin bizlere el uzatması gerekir” diye konuştu.

Konu ile ilgili AA Muhabirine açıklama yapan Muş Tarım İl Müdürü Abdurrahım Özarslan, “Muşta genelde Çiftçiler tarafından son bahar aylarında buğday ekimi yapılıyor.Ekilen buğdaylar yeşerdik takdirde meydana gelen dondan oldukça zarar görebilir.Şayet yeteri kadar üstüne kar yağarsa kar onu sıcak tutar,kar yağmadığı takdirde meydana gelecek donda ekili buğdaylar soğuklarda tamamen dışarı atar ve çürümeye başlar şu anda yapılan herhangi bir tespitimi yok.Ancak havaların sıcak olmasının ardında ekiplerimiz orada hasar tespiti yapacaklardır “dedi. Sabri Yıldırım

 NULL