Alparslan 1 Barajı`nın çevresindeki 20 hektarlık alana fidan dikildi. Fidan dikim törenine katılan Muş Valisi Erdoğan Bektaş, barajın bölgeye çok önemli katkısı olacağını kaydetti. 10 yılı aşkın süren bir çalışma sonucunda devasa bir eserin ortaya çıktığını kaydeden Vali Erdoğan, “Baraj görmüş olduğunuz bu dağın başını çok daha güzel, çok daha temiz ve çok daha uygar bir hale getirecek. Suyu toplayacak, manzaramız ve havamız değişecek, su ile enerji üretilecek. Ülkemize ve bölgemize kan ve can verecek. Toplanan su ile arazilerimiz sulanacak. Buralar büyük zenginlik ve güzellik ile dolacak.” dedi.

Törende konuşma yapan Devlet Su İşleri (DSİ) Bölge Müdürü Mahmut Dündar, enerji, sulama ve hizmetler sektöründe bölge için büyük anlam ifade eden ağaçlandırma ve koruma çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Yapılan çalışmalar kapsamında 2007 yılı sonuna kadar 423 bin hektarlık bir alanda 565 bin fidan diktiklerini ifade eden Dündar, “Bu yıl bölge müdürlüğümüz bünyesindeki 46 hektarlık bir alana 70 bin fidanı toprakla buluşturduk. Yıl sonuna kadar 150 hektara 180 bin fidan dikerek memleketimize olan hizmetimizi yerine getirmiş olacağız.” diye konuştu.

Fidan dikim törenine Muş Valisi Erdoğan Bektaş, Varto Kaymakamı Mehmet Yıldız, Bulanık Kaymakamı Fatih Aksoy, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ahmet Güngör, İl Emniyet Müdürü Şükrü Refat Mert, DSİ Bölge Müdürü Mahmut Dündar, DSİ çalışanları yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.