Skip to main content

Karayollarında ilkel taşımacılık.

Muş Haber Fotoğrafı

İlkel taşımacılıkta kullanılan ve yakıt tasarrufu bir hayli yüksek olan at arabaları yeniden trafikte seyretmeye başladı. Kentte çevreyi kirlettiği için tedavülden kaldırılan at arabaları şimdilerde şehirlerarası karayollarında otomobillerin arasına karışarak trafikte seyrediyor.

Bir zamanlar şehir içerisinde nakliye işlerinde kullanılan ve daha sonra belediye tarafından çevreyi kirlettikleri gerekçesi ile kaldırılan at arabaları bu sıralar revaçta. İlkel taşımacılıkta kullanılan ve yakıt tasarrufu bir hayli yüksek olan at arabaları yeniden trafikte seyretmeye başladı.

Muş-Hasköy karayolu güzergahında seyreden at arabası motorlu taşıtlara aldırmadan ulaşımda hala kullanılabildiğini ve yakıt tasarrufu konusunda avantajlı bir vasıta olduğunu gösteriyor.

Eskiden taşımacılık işlerinin büyük bir kısmını sağlayan at arabaları 21’inci yüzyılda hala ilkel araç olarak kullanılıyor. Sebze ve meyve üreticilerinin bir kısmı bahçe ve tarla işlerini yaparken ulaşım konusunda at arabalarını kullanmayı tercih ediyorlar.

Özellikle yaz döneminde domates, biber, patlıcan, kavun ve karpuz gibi ürünlerin at arabalarında mahalle aralarında dolaştırılıp satıldığı gözleniyordu. Şimdilerde ekim işleri ile ilgilenen vatandaşlar tarlalarda elde ettikleri ürünleri yine at arabaları ile mahalle aralarında dolaştırmaya devam ediyorlar.

Şehirler arası karayolunda trafikte seyreden at arabasını gören vatandaşlar bu devirde at arabası ile taşımacılık yaparak yaşantısını sürdürenlerin olmasını ilginç olarak yorumladı.

At arabacılar, taşımacılık iş yaparak geçimlerini bu yoldan sağlamaya çalışıyorlar. İmkanlarının kısıtlı olmasından dolayı at arabacılığı yapmak zorunda olduklarını belirten at arabacıları, maddi durumlarının iyi olması halinde nakliye işlerine teknolojik vasıtalarla gireceklerini de sözlerine eklediler. Ancak at pisliklerinin olması ve at arabalarının trafikte yoğun olan bölgelerde de seyretmesi ile bu pisliklerin şehrin merkezine kadar gelmesi tepkilere neden oluyor.

 Muşun Sesi Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

İçişleri Bakanlığı Muş’a Personel Alıyor

İçişleri Bakanlığı çeşitli illerde görevlendirilmek üzere 1608 sözleşmeli personel alımı yapacağını duyurdu. Başvurular…

OGM personel alımı

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde Orman Genel Müdürlüğü tarafından Orman mühendisi, Orman muhafaza…

Eğitim Haberleri

Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi

“İlimizde Millî Eğitim Bakanlığı’nın Düzenlediği Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi” Millî Eğitim…

Muşlu Öğrenciler Proje Yarışmasında Bölge Birincisi Oldu

Muş’taki ortaokul öğrencileri, bilimsel çalışmalarıyla büyük bir başarıya imza attı. TÜBİTAK 2204-B Ortaokul…

Alpaslan Üniversitesi’nde TÜBİTAK Projesi Heyecanı

“TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı 2023/2 Dönemi Bilimsel Değerlendirme Sonuçları…

Kültür Sanat Haberleri

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Atık Kartonlarla işlediği resimlerin sergisini açtı

Dekoratif El Sanatları Öğretmeni Mükerrem Sur tarafından atıl durumdaki kartonlardan hazırlanan resim ve…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri