Muş’ta 2007-2008 eğitim ve öğretim yılının tamamlanmasının ardından pancar tarlalarında çapa yaparak, kazandıkları para ile 2008-2009 eğitim ve öğretim yılı için okul masraflarını biriktirmeye çalıştıklarını belirten kız öğrenciler, tatil kendileri için çok lüks olduğunu söylediler.

Okulların yaz tatiline girmesiyle birlikte, tarlalardaki çalışan işçi kız çocuklarının sayısı arttı. Muş’un Kırköy beldesi ve Yazla köylerinden gelerek Muş Ovası’ndaki pancar tarlalarında günlük yevmiye karşılığı çalışarak çapa yapan kız çocukları aile bütçelerine katkıda bulunmaya çalışıyorlar. Günde 15 YTL yevmiye ile çalıştıklarını belirten kız çocukları kazandıkları para ile hem aile bütçelerine katkı sağladıklarını hem de önümüzdeki eğitim ve öğretim dönemi için okul masraflarını biriktirmeye çalıştıklarını söylediler.

Muş Merkez 75. Yıl Kırköy Şehit Er Zekeriya Yatı İlköğretim Bölge Okulu’nda okuyan 7’nci sınıf öğrencisi Sibel Çelik, “Bizim gibi birçok arkadaşlarımız deniz kenarında tatil yaparken, biz burada mecbur çalışıyoruz. Çünkü maddi durumumuz iyi değil. Çapa yaparak kazandığımız para ile hem aile bütçemize katkı sağlıyoruz hem de okul masraflarımızı temin etmeye çalışıyoruz. Bizim tatil yapma lüksümüz yok. Çalışmak zorundayız. Günde 15 YTL yevmiye ile güneşin altında çalışıyoruz. İhtiyacımız olmasa biz de yaşıtlarımız gibi tatilin keyfini çıkarırız. Bizlere tatil yok. Yani okullar tatil oldu diye sevinemiyoruz. Ama okullar tatile girer girmez, bizler de tarlalarda çalışmaya başlıyoruz. Bizim köyümüz buraya 10 kilometre uzaklıkta. Buraya servisle geliyoruz. Güneş doğar doğmaz tarlalara gelip, akşam hava kararıncaya kadar çalışıyoruz. Aslında bu iş bizim bedenimize ağır geliyor ama yapacak başka bir şeyimiz yok. Mecburen tarlalara gelip çalışıyoruz” şeklinde konuştu. Topkan Haber Ajansı