Skip to main content

Yasak bölgeler belirlendi..

Muş Haber Fotoğrafı

Muş ve çevre illerde hayvancılık yaparak geçimini sağlayan vatandaşlar, uzun geçen kış mevsiminin ardından yaylalara çıkmaya başladı. Kış mevsiminin geçmiş yıllara göre uzun sürmesinin ardından yaylalar bu yıl gecikmeli de olsa şenlendi. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin değişik illerinden gelerek yayla kiralayan sürü sahipleri ve Muşlu vatandaşlar, Kozma, Elmabulak, Kızılziyaret, Kosor ve Üçevler bölgesindeki yaylaları kullanmaya başladı.

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinden gelen Hilmi Akın, Muş’taki yaylaların verimli ve hayvancılık için elverişli olduğunu belirterek, “Her yıl olduğu gibi bu yıl da koyunlarımızı yaylalara çıkarmak için köyümüzden Muş’a geldik. Diyarbakır, yaz mevsiminde çok sıcak olduğu için her yıl hayvanlarımızı buralarda kiraladığımız yaylalara getiriyoruz. Yaklaşık 5 ay süreyle yaylada kalıyoruz. Yaylaya çıkarken ve inerken hayvanlarımızla birlikte ulaşımı yaya sağlıyoruz.

Eşyalarımızı at ve eşek sırtında taşırken, hayvanlarımız çobanlar eşliğinde günlerce yol kat ediyor. Hayvanlarımızı yaya olarak yaylaya çıkardığımızda, hem nakliye ücreti ödemekten hem de yem maliyetinden tasarruf ediyoruz” dedi.

Muş Valiliği tarafından yapılan açıklamada, İl Emniyet Komisyon Toplantısı’nda alınan kararlar doğrultusunda; yayla, mera ve otlakiyeleri kullanma tarihlerinin 15 Mayıs 2006 ve 11 Eylül 2006 tarihleri arasında olduğu bildirildi.

BAZI YAYLALAR YASAK
Muş ili ve bağlı ilçeleri sınırları içerisinde bulunan yaylaları çevre illerden talepte bulunan vatandaşların kiralayamayacağı bildirilirken, Zovaser, Kızılkilise, Yamaç, Hacıkan, Andok Dağı, Yörecik, Hacıbilağı ve Mollaba Köyü yaylalarının güvenlik gerekçesiyle yasaklandığı kaydedildi. Açıklamada, daha sonra şunlar aktarıldı:
“İl sorumluluk alanında kullanıma açık veya kapalı yayla, mera ve otlakiyeler belirlenmiştir. Ancak bazı mera, yayla ve otlakiyelerin bulunduğu yerler güvenlik açısından hassas bölge olarak değerlendirildiğinden, belirlenen bu alanlar her ay toplanacak olan İl Emniyet Komisyonu’nca ele alınarak tekrar değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Özel mülkiyette bulunan mera, otlakiye ve yaylaları kullanmak isteyenler genelgede belirtilen şartlara haiz kişiler, belirtilen şartları kabul ettiklerine dair taahhütname alacak ve yasaklanan bölgeler dışındaki alanların kullanımı-kiralamasını yapabileceklerdir. Yaylalara çıkacak kişiler, il merkezinde valiliğe, ilçelerde kaymakamlıklara, söz konusu belgeler ve ilgili şartları kabul ettiklerine dair taahhütnameyle müracaat edeceklerdir. İl dışından olup da mülk sahibi olan, sürü ve arı sahiplerinin hangi bilgi ve belgelerin hazırlayacağı uyacakları şartların ve kuralların neler olduğunu mülki makamlardan, tarım il ve ilçe müdürlüklerinden öğrenebileceklerdir. İl Mera Komisyon Kararı ile il sınırları içerisindeki ihtiyaç fazlası-mera, yaylak, kışlak ve umuma ait çayır ve otlak alanlarının her türlü kiralama işlemleri için valiliğe ve il-ilçe Tarım Müdürlükleri’ne müracaat edilerek işleri takip edilecektir”

 Muşun Sesi Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri