Yağcılar beldesinin adı, vatandaşların bu isimden duydukları rahatsızlık yüzünden değiştiriliyor. Yeşil bir ovada kurulu olan beldenin yeni ismi ‘Yeşilova’ olacak. Muş’a 35 kilometre uzaklıkta olan ve 1992 yılında belde statüsüne kavuşan Yağcılar Beldesi’nde 360 hane ve 3 bin 600 kişi yaşıyor.

Belde Belediye Başkanı Nazım Bakış, beldelerinin köy statüsünde iken ‘Avran’ olan eski isminin de ‘Yağcılar’ olarak değiştirildiğini aktardı. Bu isimden hem kendisi, hem belde halkının rahatsız olduğunu ifade eden Bakış, belediye başkanı seçildiği günden beri isim değişikliği için girişimlerde bulunduğunu söyledi.

Nazım Bakış, beldelerin ne yağ üretimi ne de satışı konusunda bir ilgisi olmamasına rağmen böyle bir ismin zaman zaman alay konusu yapıldığını ve bundan rencide olduklarını dile getirdi.

Beldelerinde bir yağ üretiminin olmamasına rağmen neden böyle bir isim verildiği konusunda bir fikir edinemediklerini anlatan Bakış, beldedeki yaşlıların da böyle bir ismin neden verildiği konusunda bir bilgileri olmadığını vurguluyor.

Kimi zaman bazı kişilerden ‘Yağcı mısınız’, ‘Yağcılarda inecek var’ gibi sözleri duyduklarını anlatan Bakış, bu tür tavırların kendilerini rahatsız ettiğini kaydediyor.

Bakış, belediye başkanı seçildikten sonra Ankara’ya yaptığı bir ziyaret sonrasında belde ismi ile ilgili olarak başından geçenleri şöyle anlatıyor: “Bir kurumun genel müdürünü ziyaret etmek istedim. Beni içeri aldıklarında müdüre kendimi tanıttım. Müdür bana ‘Beldenin ismine uygun musunuz’ diye soru sorunca çok bozuldum. O an oturmadan odayı terk ettim.”

Nazım Bakış, başından geçen bu olaydan sonra isim değişikliği kararının netleşmeye başladığını ifade ederek, “Belediye meclisi olarak ‘Evren’ ismine karar verdik. Ancak bu isim beldemizin eski ismi olan ‘Avran’a yakın olduğu için kabul görmedi. Bunun üzerine yeşil ve bir ovada kurulu olan beldemizin isminin ‘Yeşilova’ olması görüşü ağır bastı. Belediye meclisinin aldığı karar İl Koordinasyon Kurulu tarafından onaylayarak valilik tarafından İçişleri Bakanlığı’na gönderildi. Bakanlığın da bu değişikliği onayladığı haberini aldık. İnşaallah bu değişiklik en kısa zamanda resmi gazetede değişiklik yayınlanır, biz de ‘Yağcılar’ isminden kurtulmuş oluruz. Bu da bizi mutlu edecektir.” şeklinde konuştu.