Skip to main content

`Yağcılarda inecek var` sözünden kurtulacaklar.

Muş Haber Fotoğrafı

Yağcılar beldesinin adı, vatandaşların bu isimden duydukları rahatsızlık yüzünden değiştiriliyor. Yeşil bir ovada kurulu olan beldenin yeni ismi ‘Yeşilova’ olacak. Muş’a 35 kilometre uzaklıkta olan ve 1992 yılında belde statüsüne kavuşan Yağcılar Beldesi’nde 360 hane ve 3 bin 600 kişi yaşıyor.

Belde Belediye Başkanı Nazım Bakış, beldelerinin köy statüsünde iken ‘Avran’ olan eski isminin de ‘Yağcılar’ olarak değiştirildiğini aktardı. Bu isimden hem kendisi, hem belde halkının rahatsız olduğunu ifade eden Bakış, belediye başkanı seçildiği günden beri isim değişikliği için girişimlerde bulunduğunu söyledi.

Nazım Bakış, beldelerin ne yağ üretimi ne de satışı konusunda bir ilgisi olmamasına rağmen böyle bir ismin zaman zaman alay konusu yapıldığını ve bundan rencide olduklarını dile getirdi.

Beldelerinde bir yağ üretiminin olmamasına rağmen neden böyle bir isim verildiği konusunda bir fikir edinemediklerini anlatan Bakış, beldedeki yaşlıların da böyle bir ismin neden verildiği konusunda bir bilgileri olmadığını vurguluyor.

Kimi zaman bazı kişilerden ‘Yağcı mısınız’, ‘Yağcılarda inecek var’ gibi sözleri duyduklarını anlatan Bakış, bu tür tavırların kendilerini rahatsız ettiğini kaydediyor.

Bakış, belediye başkanı seçildikten sonra Ankara’ya yaptığı bir ziyaret sonrasında belde ismi ile ilgili olarak başından geçenleri şöyle anlatıyor: “Bir kurumun genel müdürünü ziyaret etmek istedim. Beni içeri aldıklarında müdüre kendimi tanıttım. Müdür bana ‘Beldenin ismine uygun musunuz’ diye soru sorunca çok bozuldum. O an oturmadan odayı terk ettim.”

Nazım Bakış, başından geçen bu olaydan sonra isim değişikliği kararının netleşmeye başladığını ifade ederek, “Belediye meclisi olarak ‘Evren’ ismine karar verdik. Ancak bu isim beldemizin eski ismi olan ‘Avran’a yakın olduğu için kabul görmedi. Bunun üzerine yeşil ve bir ovada kurulu olan beldemizin isminin ‘Yeşilova’ olması görüşü ağır bastı. Belediye meclisinin aldığı karar İl Koordinasyon Kurulu tarafından onaylayarak valilik tarafından İçişleri Bakanlığı’na gönderildi. Bakanlığın da bu değişikliği onayladığı haberini aldık. İnşaallah bu değişiklik en kısa zamanda resmi gazetede değişiklik yayınlanır, biz de ‘Yağcılar’ isminden kurtulmuş oluruz. Bu da bizi mutlu edecektir.” şeklinde konuştu. 

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

İçişleri Bakanlığı Muş’a Personel Alıyor

İçişleri Bakanlığı çeşitli illerde görevlendirilmek üzere 1608 sözleşmeli personel alımı yapacağını duyurdu. Başvurular…

OGM personel alımı

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde Orman Genel Müdürlüğü tarafından Orman mühendisi, Orman muhafaza…

Eğitim Haberleri

Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi

“İlimizde Millî Eğitim Bakanlığı’nın Düzenlediği Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi” Millî Eğitim…

Muşlu Öğrenciler Proje Yarışmasında Bölge Birincisi Oldu

Muş’taki ortaokul öğrencileri, bilimsel çalışmalarıyla büyük bir başarıya imza attı. TÜBİTAK 2204-B Ortaokul…

Alpaslan Üniversitesi’nde TÜBİTAK Projesi Heyecanı

“TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı 2023/2 Dönemi Bilimsel Değerlendirme Sonuçları…

Kültür Sanat Haberleri

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Atık Kartonlarla işlediği resimlerin sergisini açtı

Dekoratif El Sanatları Öğretmeni Mükerrem Sur tarafından atıl durumdaki kartonlardan hazırlanan resim ve…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri