Bir dönemler en gözde işletmelerin başında gelen su değirmenleri gelişen teknoloji küresel ısınma sebebiyle tamamen yok oldu. Yıllardan beri kullanılan ve son yıllarda bir bir kapanarak harabeye dönen su değirmenleri tarihe karıştı.

Muş’ta kırsal bölgelerde bulunan çok sayıdaki su değirmeninden eser kalmadı. Buğday öğüterek un elde eden köylüler, yıllarca uğradıkları değirmenlere artık gitmez oldu ve değirmenler de unutulmaya yüz tutup birer harabeye döndüler. Muş’un Korkut ilçesinin Sazlıkbaşı köyü yakınlarında bulunan ve yıllarca bölge halkına hizmet eden su değirmeni gelişen teknoloji karşısında tamamen yıkılırken, Varto’nun Üçbulak köyündeki su değirmeni de kuraklık sebebiyle çalışamaz duruma geldi. Yaz mevsiminde üzerinde kurulu bulunduğu derenin kuruması sebebiyle kullanılamayan ve çürümeye terk edilen su değirmeni tamamen gözden çıkarıldı.

Üçbulak köyünde bulunan ve çevre köylere hizmet veren su değirmeninin susuzluk nedeniyle kapandığı bildirildi. Su değirmeninin kuraklıktan nasibini aldığını söyleyen Üçbulak köyü sakinlerinden Kazım Altınbaş, her yıl buğdaylarını bu değirmende öğüttüklerini ancak bu yıl susuzluk nedeniyle değirmenin kapandığını belirtti. Altınbaş, “Biz bu su değirmenini yıllardır kullanıyoruz. Buğdaylarımızı burada öğütüyoruz. Bu değirmen Çaylar Nahiyesi’ne bağlı 20 köye hizmet veriyordu. Zaman zaman günlerce bize sıra gelmesini beklerdik. Ancak kuraklık sebebiyle su kaynakları kurudu ve değirmen çalışmıyor” dedi.

Korkut’un Sazlıkbaşı köyü yakınlarında bulunan su değirmeninin ise köylülerin artık rağbet göstermemesi sebebiyle kapandığını söyleyen vatandaşlar, “Su değirmeninde işler daha uzun sürüyor. Ancak elektrikli değirmenlerde zamandan yarı yarıya kazanma şansı bulunuyor. Ayrıca artık eskisi gibi kimse çok fazla un öğütmüyor” şeklinde konuştular.
 Topkan Haber Ajansı