Demokratik Toplum Partisi (DTP) Muş Milletvekili Sırrı Sakık, DTP Muş İl Başkanlığı’nın düzenlediği halk toplantısında Ak Parti’ye yüklenerek, Ak Parti’de sorunları çözecek cesaretin olmadığını belirtti

Demokratik Toplum Partisi Muş İl Başkanlığı tarafından halk toplantısı düzenlendi. Cumartesi günü Parti binasında düzenlenen toplantıya DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, DTP Muş İl Başkanı Maşallah Yamaç, DTP Merkez İlçe Başkanı Fatih Barutçu, DTP’li il genel meclisi ve belediye meclis üyeleri ile çok sayıda partili katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan DTP Muş İl Başkanı Maşallah Yamaç, DTP Milletvekillerine sadece seçildikleri bölgelerden değil tüm Türkiye’den talep olduğunu ve bu yüzden seçildikleri bölgelere fazla gelemediklerin belirterek; “Halkımızın seçip yıllarca özlemini çektiği kendi temsiliyeti olan vekillerimizi getirip halkımızla buluşturmak istedik. Belki bu fazla bir zaman aldı, belki vekillerimiz ile halkımızı fazla buluşturamadık, bu yönde bir eksikliğimiz varsa özür diliyoruz. Ama siz biliyorsunuz 12 ilden milletvekilimiz var, bu vekillerimize Türkiye’nin hemen hemen her ilinden talep var, vekillerimiz bütün iller için çalışıyorlar, sadece seçildikleri bölgeler için değil” dedi.

Hiçbir mücadelenin silahlı olarak devam etmeyeceğini ifade eden Yamaç; “Hiçbir mücadele hiçbir zaman silahlı olarak devam etmez. Silahlı mücadelenin belli süreleri, belli aşamaları olur. Ondan sonra siyasal mücadelelere döner. Biz bir daha gerçekten de bu arkadaşlarımız ve onların şahsında da diğer yoldaşlarımızı da kaybetmemek adına ne bir askerimizin, ne bir gerillamızın bir daha yaşamını yitirmemesi, böyle bir acının yaşanmaması için söylüyoruz. Bizim siyaseten biraz daha ilerlememiz gerekiyor, birbirimizi sevip daha çok kenetlenmemiz gerekiyor. Eğer biz siyasal bir yol açarsak silahlar susar, biz buna eminiz” dedi.

“Ülkede iç barış sağlanırsa gencecik insanlarımızı toprağa gömmeyiz”

DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık ise; “Ne yazık ki bu coğrafyada demokrasi ve özgürlük mücadelesi verilirken bu zalimane düzende, bu sistemden özgürlükleri elde etmek o kadar çok zor ki Kürtlerin çocukları ve Türklerin çocukları anlamsız bir savaş için her gün ölüyorlar. Bu bizim tercihimiz değil, biz DTP olarak hep feryat ediyoruz, bu çatışmaların, bu kavgaların hiçbir anlam taşımadığını, biz birlikte ancak birbirimizi anlayarak sorunlarımızı çözebiliriz diyoruz ama ne yazık ki bu kültür Türkiye’de olmadığı için halen insanlar yaşamını yitirmekte. Diliyoruz, umuyoruz ki bir an önce bu ülkede iç barış sağlanır, artık gencecik insanlarımızı toprağa gömmeyiz, bütün temennimiz bu noktada. Ama ne yazık ki bizi yönetenler barıştan söz edilince şiddeti sürekli bize adres gösteriyorlar” dedi.

“Kürtlerin yüreğini fethetmeden Kandil’i de fethetseler sorun çözülmez”

Kürt sorununun sınır ötesi operasyonla çözülmeyeceğini ifade eden Sakık, “2007 seçimlerinde buralarda Ak Parti’nin bizim sorunlarımızı çözmeyeceğini söylediğimizde bazı kesimler Ak Parti’nin sistemin mağduru olduğunu, bunlar da sistemden zarar gördüklerini ama nasıl olsa DTP iktidar olamaz bir kısım insanımız da gidip Ak Parti’ye oy verdiler ve Muş gibi bir yerde Ak Parti 50 bin küsur oy aldı. Oysa hiç hak etmemişti, bu coğrafyada ciddi bir oy aldı, bu oyları hak etmemişti. Ak Parti 2002 seçimlerinde tek başına iktidar oldu sorunları çözemedi, 2007 seçimlerinde de tek başına iktidar oldu ama sorunları çözmek yerine sınır ötesi operasyonlar için el kaldırdılar. Biz yanlıştır, günahtır dedik, daha önce sınır ötesi operasyonlar yapıldı ama Kürt sorunu çözülmedi, sorun halen yerli yerinde duruyor. Kürt sorununu çözmek istiyorlarsa, demokrasiyi inşa etmek istiyorlarsa sınır ötesi operasyonlar yaparak değil, Kandil’e giderek değil, Cudi’yi fethederek değil gelip bu bölgedeki halkın yüreğini fethetmelidirler, yani kısacası Kürtlerin yüreğini fethetmeden Kandil’i de fethetseler sorun çözülmez” dedi.

“Bütün demokratikleşme paketi bir bütün olarak gelmiş olsaydı Ak Parti’nin yanında yer alırdık”

Sakık; “Ak Parti’nin asıl niyetinin ne olduğunu hayat bize çok kısa sürede gösterdi, Ak Parti 340 milletvekiliyle Türkiye’deki demokratikleşmeyi, özgürleşmeyi sağlayabilecek noktadayken yapmadı, tek bir şey yaptı gitti sadece halkın duygularını istismar etmek adına türban yasasını getirdiler. Oysa ki biliyordular türban yasası tek başına geçmez, eğer Türkiye’deki bütün özgürlükleri başta Kürt sorununu sonra türbanı, sonra özgürlüğü ve yasaları değiştirir ortak bir konsensüs oluştursalardı o zaman sonuç alırlardı. Ama bunların yüreği ona yetmedi sadece halkın duygularını istismar ve halkın dini inançları ile oynamak adına türban yasasını getirip sonra da uzlaşıp iptal edildi. Eğer bütün demokratikleşme paketi bir bütün olarak gelmiş olsaydı hepimiz Ak Parti’nin yanında yer alırdık” dedi.

“Belediye seçimlerini kazanmak boynumuzun borcudur”

Kendileri için yerel seçimlerin genel seçimlerden daha kutsal olduğunu ifade eden DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık; “Yerel seçim bizim için genel seçimden daha kutsal, eğer biz bugün Muş’ta il genel meclisinde daimi noktada olmuş olsaydık herkes size boyun eğerdi, halkımızın hizmeti orada şekilleniyor, yoldur, sudur, elektriktir, köy yollarıdır. Bunlara siz karar vereceksiniz onun için biz Muş’ta yerel yönetimleri alacağız, belediyeyi almak boynumuzun borcudur. Bu coğrafyada Ak Parti niye alıyor da biz niye almayalım. Ak Parti sizi özgürleştirdi mi? İki dönemdir onlara hem belediyeyi hem de iktidarı veriyoruz, neyiniz değişti hayatınızda, zenginleştiniz mi, özgürleştiniz mi? Hiçbiri olmadıysa niye oy veriyorsunuz. O zaman biz örgütleneceğiz, herkes ile birebir görüşeceğiz. Eğer biz bu bölgede yerel seçimleri kazanırsak meclisteki 20 kişinin gücü nasıl diğerlerine yetiyorsa emin olun ki yüzbinlere de yeter. Biz parlamentoda 20 kişiyiz ama emin olun ki onlara hiç boyun eğmiyoruz, inandıklarımızı söylüyoruz, çok çok bizi linç ederler. Her gün zaten insanlar yaşamını yitiriyor. Biz de bu kutsal mücadelede doğruları söylemek adına linç edileceksek canımız halkımıza feda olsun” dedi.

“Bizi kuşlara benzetmeyin”

Sakık konuşmasını şöyle sürdürdü; “Bizim parlamentodaki mücadelemizin nasıl sürdüğünü herkes görüyor. Bir grubu birbirinden soğutmanın yolu nedir, ortaya iddia atılır, bizim ikiye bölündüğümüzü söylüyorlar. Dikkat ediniz yıllardır kah dağda bölünmeyi ortaya atarlar dönüp bakıyorsun koca bir yalan. Sürekli halkı yanıltan, yanlış bilgiler aktaran propagandalar var. Şimdi de bizim ikiye bölündüğümüzü söylüyorlar, efendim şahinler var güvercinler var, bölündüler parçalandılar, yok böyle bir şey bizi kuşlara benzetmeyin biz insanız, biz birbirimize kenetlenen bir inanç için bir arada olan bir grup arkadaşız. 20 arkadaşımız da bu konuda inançlı ve kararlı, herkes birbirine canını feda edebilecek noktada birbirine sahip çıkan 20 kişiyiz. Onun için bizim aramıza nifak sokarak, bölüp parçalayarak bir medet ummaya çalışıyorlar. Her insanın, her ailenin, her partide olduğu gibi bizim de partimizde zaman zaman tartışmalar oluyor, bu düşünce bizi ayrıştıran düşünce değil, eksiklerimizi telafi eden bir düşüncedir, bu demokrasinin ve insanlığın emrettiği bir şeydir. Kimsenin bundan korktuğu ürktüğü yoktur.”

 Topkan Haber Ajansı