Sigaranın kapalı mekanlarda yasaklanması, Muş’ta tütün satışlarını etkilemedi. Doğu ve Güneydoğu illerinde yaşayan vatandaşlar kapalı mekanlarda getirilen sigara yasağına uymazken, tütün satıcıları da satışlardan oldukça memnun. Muş’taki dar gelirli sigara tiryakileri, uygulamaya geçirilen kapalı mekanlarda sigara yasağına uymuyorlar. Bölgenin çeşitli illerinde üretilen açık tütünü tercih ederek bir kilo tütünden bin sigara çıkaran vatandaşlar, bir paket sigarayı bir YTL’ye mal ediyorlar. Kilosu ortalama 10 ile 40 YTL arasında satılan açık tütüne rağbet sigara yasağına rağmen düşmedi.

Muş ve çevre illerde üretilen tütünler, şehrin ara sokaklarında torbalar halinde tiryakilerinin beğenisine sunuluyor. Tütün satışı yapan vatandaşlar, sigaraya yapılan yasağa rağmen, tiryakilerin yoğun ilgisi ile karşılaştıklarını söyledi. Satışa sunulan tütünlerin fiyatlarının kalitesine göre değiştiğini belirten satıcılar, “Müşterinin alım gücüne göre tütün çeşitleri bulunduruyoruz. Örneğin dar gelirliler kilosu 10 YTL olanı, durumu biraz iyi olanlar ise kilosu 40 YTL’ye satılan tütünü almayı tercih ediyor. Vatandaşlar genişletilen sigara yasağına ve zamlara rağmen daha ekonomik olan tütüne rağbet etmeye devam ediyor” dedi.

Satıcılar, tiryakilerin çoğunluğunun satın aldığı tütünü içimi hoş ve kokulu olması için pipo tütünü ile harmanladıktan sonra içmeyi tercih ettiğini kaydetti.

 Topkan Haber Ajansı