13 yaşında, ayağından özürlü Sibel, kendisine özürlü maaşı bağlanması için Başkan Dede’ye mektup yazmış, Belediye binasındaki İnsan Hakları Kurulu kutusuna bırakılan mektupla, Sibel İnsan Hakları Kurulu gündemine gelmişti. İnsan Hakları Kurulu da konuyu, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına göndermişti.

13 yaşında, İlköğretim 7. sınıf öğrencisi Sibel Aytulum, kendisine özürlü maaşı bağlanması için Belediye Başkanı Necmettin Dede’ye yazdığı mektup, İnsan Hakları Kurulu’nun gündemine gelmiş, İnsan Hakları Kurulu’nun Belediye binasındaki kutusuna, Başkan Dede’ye ulaşması için bırakılan mektup, İnsan Hakları Kurulu’na ulaşmıştı. Muş Devlet Hastanesinden 18.10.1007 tarihinde aldığı raporda, Sibel’in özrünün yüzde 25 olması, Sibel’in özürlü maaşı almasına engel oldu. Kendisinin, yüzde 25’in üzerinde özürlü olduğunu söyleyen Sibel, bunun düzeltilerek özürlü maaşı almak istiyor.

“ÖZÜRLÜ MAAŞIMI BAĞLATIN”
Sibel Aytulum, özürlü maaşının bağlatılması için Başkan Dede’ye yazdığı mektupta; “Öncelikle ellerinden öperim. 7’ye giden bir kız öğrenciyim. Ayağımdan özürlüyüm. Maaş bağlatmak için gereken bütün işlemleri yaptık. Ama yüzde 25 doktorlar onay verdiler. Bu durum beni çok üzdü. Çünkü maaş alamamam anlamına geliyor. Dört kardeşiz. Dördümüzde okuyoruz. Geçimimiz zor oluyor. ne olur rica ederim benim özürlü maaşımı bağlatın. Annem de hasta, babam sadece yazları çalışıp kışları boşta” dedi. 9 ile 14 arasında yaşlarda bulunan dört kardeşin okul masraflarını da karşılamakta zorlanan aile, öncelikle Sibel’in özürlü maaşının bağlatılmasını istiyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına havale edilen Sibel Aytulum’un dosyasında, bugüne kadar herhangi bir gelişme olmadı. Sibel Aytulum; “Aylar geçmesine rağmen, hiçbir yerden ses çıkmadı. Ne olacağını bilmek istiyorum. Yetkililerin bir an önce bir şeyler yapmasını istiyorum” Muşovası Gazetesi