Muş’ta seyyar satıcılık yaparak eğitim ve öğretimini sürdürüp aile bütçesine katkıda bulunmaya çalışan Nimet Ataş (16) 10 yıldır seyyar satıcılık yaptığını söyledi.

Muş’ta aile bütçesine katkıda bulunmak için hem okuyup hem de çalışan yüzlerce çocuktan sadece birisi olan Nimet Ataş, bir yandan tek hayali olan üniversiteyi okumak için eğitimini sürdürürken bir yandan da çalışarak aile bütçesine katkıda bulunmaya çalışıyor. Altı yaşından beri seyyar satıcılık yaptığını söyleyen Nimet Ataş, hem okuyup hem ders çalışmanın zor olduğunu ama kendisini yaşıtlarına göre daha şanslı gördüğünü söyledi.

Küçük yaştan itibaren kendisini hayatın içerisinde bulduğunu ve çocuk yaşta hayat mücadelesi vererek yaşıtlarına göre hayatı daha iyi tanıdığını belirten Nimet Ataş, eğitimini sonuna kadar sürdürmeye kararlı olduğunu söyledi. Tatillerin yanı sıra okulların açık olduğu dönemlerde de çalıştığını belirten Ataş, “Hem okuyup hem de seyyar satıcılık yaparak aile bütçesine katkıda bulunuyorum. Yaklaşık on yıldır sokaklarda çalışarak para kazanıyorum. İlk olarak kağıt mendil satarak başladığım seyyar satıcılığa daha sonra tartıcılık yaparak devam ettim. Şimdi hem tartıcılık yapıp hem de çorap satarak para kazanıyorum. Yedi kardeşiz ve babam serbest çalışıyor. Ben de evin en büyük erkek çocuğu olarak çalışıp aile bütçesine katkı sağlıyorum. Ama çalışıyorum diye okulu bırakmam gerekmiyor. Hem okuyup hem çalışmak zor da olsa mümkündür” dedi.

İlköğretimi bitirip lise tahsiline başlayacak olan Nimet Ataş, karnesinin iyi olduğunu ve OKS sonuçlarına göre iyi bir okulda lise eğitimine devam etmeyi planladığını belirterek, küçükte olsa ticareti sevdiğini belirtti. Ataş, ticaret yapsa bile üniversite eğitimini kesinlikle tamamlayacağını söyledi. Topkan Haber Ajansı