Kızılağaç beldesinde ikamet eden ve farklı illerde üniversite okuyan ve lise düzeyindeki 20 kişilik öğrenci gurubu, beldelerindeki kahvehane kültürünü yok etmek ve asimilasyona uğratmak için kütüphane kuruyorlar.

Muş’un Kızılağaç beldesinde ikamet eden farklı illerde üniversite okuyan ve lise düzeyindeki 20 kişilik bir gurup kahvehane kültürünü yok etmek asimilasyona uğratmak için kütüphane kuruyorlar. “Cehalete bir taş’ta sen at” sloganıyla ev ev dolaşan 20 kişilik genç gurubu, başta kendi kitaplarını kütüphaneye hibe ederek beldedeki bütün evleri dolaşarak eski kitabı olandan eski, yeni kitabı olandan yeni kitap, kitabı olmayanların bir kısmından ise kitap parası alarak 2 ay içinde kütüphanelerini kitaplarla donatacaklar. Halka açık olarak kurulacak kütüphane bu 20 kişilik gurubun ve belediyenin denetiminde korunacak. En önemli hedefleri kahve kültürünü yenmek olduğunu belirten gençler gelecek nesil için ev ev dolaşarak kitap topluyorlar. 4 bin nüfuslu beldede 4 kahvenin olması fakat hiç kütüphanenin olmaması bizleri üzüyor diyen gençlik gurubu, kütüphaneyi kurmak için çevredeki arkadaşlarından da yardım istiyorlar. Gençler, yaptıkları bu proje ile kahve kültürünü bir nebze de olsa yok edeceklerinden oldukça umutlu bir şekilde çalışmalarını sürdürüyorlar. Kütüphaneyi kurmak için kiralık yer aradıklarını belirten gençler özellikle kahvehanelerin yerlerini kiralamak istiyorlar. Kahvehane yerini kiraya verirlerse orası için gerekirse daha fazla kira öderiz diyen gurup, kahvehane yerinin kiralanması ile amaçlarına daha çabuk ulaşacaklarını düşünüyorlar.

ARADAKİ FARKI İNDİRECEĞİZ
Yer tahsisi için belediyeye başvuran gençler belediyeden de olumlu cevap almalarıyla önlerinde engelin kalmadıklarını görünce çalışmalarına hız verdiler. Büyüklerimizin sürekli okumanın Allahın emri olduğunu hatırlatırlar fakat bu anlamda hiçbir çalışma yürütmediklerini belirten Necdet Yentürk, “bundan sonra biz gelecek nesle söyleyeceklerimiz için zemin hazırlıyoruz” dedi. Eğitimli biri ile eğitimsiz birinin farkını rahatlıkla görüyoruz diyen Yentürk,”eğitim çok önemlidir biz bu günlerde ilimizde olsun ülkemizde olsun bir sıkıntı çekiyorsak eğitimsizlikten çekiyoruz. Bunun için vatandaşı eğitim yuvalarına yakınlaştırmak istiyoruz bu kapsamda da 2 aylık bir çalışma sonucunda kütüphane kurarak kahvehaneye giden vatandaşların buraya gelmesi için çalışacağız” şeklinde konuştu. Büyüklerimizin eğitime ne kadar önem verdiklerini kurdukları kahvehane ve kurma teşebbüsüne girmedikleri kütüphanelerden belli oluyor diyen Yentürk, “beldemizde 4 tane kahvehane var ama bir kütüphane bile yok bu bizleri üzmektedir. En azında eğitim yuvaları ve kahvehane sayılarındaki farkı aza indireceğiz. Biz özellikle kahvehane yerini kiralamak istiyoruz. Orayı bize verirlerse gerekirse orası için biraz daha fazla kira öderiz. Çünkü bu bitirmek istediğimiz yerlerin de azalmasına sebep olacak” dedi.

 Muş Ovası Gazetesi