Çalaplı Köyündeki vatandaşlar yaklaşık 50 metre yükseklikteki kayalıklardan kopan kaya parçalarından dolayı tehdit altında olduklarını söylediler. Korkut’un Çalaplı köyünde bulunan yaklaşık 50 metre yüksekliğindeki kayalık bölgeden kopan kayalar, çevredeki evleri ve hayvan barınaklarını tehdit ediyor. Muş’un Korkut ilçesinin Çalaplı köyündeki çok sayıda ev ile hayvan barınağı kayaların tehdidi altında.

50 hane 820 nüfuslu Çalaplı köyünde bulunan kayalık yapı çevresindeki evleri ve hayvan barınaklarını tehdit ediyor. Kaya birikintisi çevresinde yapılan evler, özellikle ilkbahar ve sonbahar mevsiminde etkili olan yağışmların etkisi ile kayaların kopması ile zarar görüyor. Yaklaşık 50 metre yüksekliğindeki kayalık yapıdan kopan kayalar, çevresindeki evler ile hayvan barınakları için büyük bir tehdit oluşturuyor. Sıddık Orgun isimli vatandaşın evinin üzerine düşen kayalar sebebiyle bugüne kadar üç kişinin yaşamını yitirdiği belirtilirken, bir çok köylüde korku içerisinde bekleyişini sürdüreyor. Bugüne kadar çok sayıda evin ve ahırın üzerine kaya düştüğü belirtilirken, yedi yıl önce Sıddık Orgun isimli vatandaşın evinin üzerine kaya düşmesi sonucu Perinaz (70) ile torunu Sevim Orgun (6) yaşamını yitirdi. Üç yıl önce yeni aynı evin üzerine düşün kayalar Mehmet Orgun (25) yaşamını yitirdi.

Köyün ortasında bulunan kaya birikintisinin evleri tehdit ettiğini söyleyen Çalaplı köylüleri, tedirgin bir şekilde yaşamlarını sürdürdüklerini söylediler. Kayaların bugüne kadar evlerin üzerine defalarca düştüğünü belirten köylüler, “Kayalık bölgeden kopan kayalar çevredeki evlerin üzerine düşüyor. Her yıl ilkbahar ve sonbahar mevsiminde etkili olan yağışlar kayaların kopmasını tetikliyor. Bu sorunun giderilmesi için yetkililerden yardım bekliyoruz” şeklinde konuştular.

 Muşun Sesi Gazetesi