Kar yağışının zaman zaman etkisini sürdürdüğü kentte yollarda meydana gelen buzlanmalardan maddi hasarlı kazalara neden oluyor. Sürücüler, kış mevsimin araçların kontrol edilmesinin çok zor olduğunu söylüyorlar

Ağır kış şartlarının hüküm sürdüğü kentte, sürücüler karla veya buzla kaplı olan yollarda seyir etmekte güçlük çekiyorlar. Pazar günü akşam saatlerinden itibaren etkisini gösteren kar yağışı ile birlikte yollarda meydana gelen buzlanmalar sürücülere zor anlar yaşattı.

Şehirlerarası karayollarında meydana gelen maddi hasarlı trafik kazalarının yanı sıra bir çok aracın kayarak kontrol çıktığı gözlemlendi. Cezaevi yolu güzergahında buz kaplı yolda kaymaya başlayan aracı kontrol etmekten zorlanan bir sürücünün yaşadıkları kış mevsiminde sürücülerin karşılaştıkları olayları da gözler önüne serdi.

Tüm çabalara rağmen aracı kontrol edemeyen sürücü olası bir kazaya sebebiyet vermemek için aracı yol kenarında bulunan kar kütlelerine çarparak durdurmaya çalıştı. Buz kaplı yolda kontrolden çıkan araç takla atarak durabildi. Tek taraflı trafik kazasında ölen veya yaralanan olmazken, sürücü daha sonra çekici yardımıyla olay yerinden aracını çektirdiği kaydedildi.

Kış mevsiminde araçların bu tür küçük çaplı kazalarla sık sık karşılaştığını kaydeden sürücüler, özellikle Gedik ve Kazana rampasında çok zor anlaş yaşadıklarını söylediler. Kar yağışının getirdiği olumsuzlukları yanı sıra, fırtına ve tipiden dolayı yolların sık sık ulaşıma kapandığını belirten sürücüler, özellikle sisin yoğun olduğu dönemlerde de araç kullanmanın çok zor olduğunu savundular.

Karayolları ekipleri, ulaşımın sağlanabilmesi için yollarda karla mücadele ve tuzlama çalışmalarına ara vermeden devam ettiklerini kaydederken, sürücülerin de kış mevsimin çok dikkatli olmaları ve kesinlikle kar tipi lastikleri kullanmaları gerektiğini ifade ettiler.

Şehir merkezinde de zaman zaman meydana gelen kazaların önlenmesi içinde belediye ekiplerinin tuzlama çalışmalarını yaptığını kaydeden yetkililer, kar yağışından sonra başlayan karla mücadele çalışmaları ve akabinde tuzlama çalışmaları sayesinde trafik kazalarının önlendiğini belirttiler.

 

Muş Manşet Gazetesi