Skip to main content

Doğadaki canlılara sahip çıkalım

Muş Haber Fotoğrafı

Kış mevsiminde yabani hayvanların ve kuşların açlıktan ölmemeleri için sürekli doğaya yem bıraktıklarını söyleyen Doğa Koruma ve Milli Parklar Muş Şube Müdürü Haydar Daşdemir, vatandaşlarında duyarlı olması gerektiğini söyledi.

Muşta kış mevsimi çetin geçerken, doğadaki yabani hayvanlar ve kuşlar hayatta kalma mücadelesi veriyorlar. Kış mevsiminde doğanın karla kaplı olması sebebiyle yiyecek bulamadıkları için aç kalan yaban hayvanlarını doyurmak için çalışmalarda aralıksız sürdürülüyor.

Daşdemir, doğadaki yabani hayvanları ve kuşların kış mevsiminde korumak için sürekli olarak doğaya yem bıraktıklarını belirterek, vatandaşlarında duyarlı olmaları yönünde uyarılarda bulundu.

Kentte kar yağışının meydana gelmesi ile yemleme çalışmalarına başlandığını kaydeden Daşdemir gazetemize yaptığı açıklamada, 2016-2017 yılları kış sezonunda; ilk kar yağışını müteakip Yaban Hayatı Destekleme Çalışmalarına (Yemleme) 17 Aralık 2016 tarihi itibarıyla başladık. Tüm il sınırları içerisinde sürdürdüğümüz yemleme çalışmaları kapsamında şimdiye kadar takriben 3 bin kg civarında yem doğal ortamlara bırakıldı. Yemleme çalışmaları yoğun olarak haftanın bir kaç günü sürdürülmektedir. Sezon boyunca yaklaşık olarak 5 bin kg civarında doğaya yem bırakılması planlanmaktadır dedi.

Kış mevsimi etkisini sürdürünceye kadar yemleme çalışmalarının da devam edeceğini belirten Daşdemir, Bundan sonraki süreçte de yemleme faaliyetlerine devam edilecektir. Tahminen bu faaliyetler Mart ayının ortalarına kadar sürecek olup, arazi örtüsünün açılıp yaban hayvanlarının yem bulma sıkıntısı ortadan kalktığında sona erdirilecektir diye konuştu.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Muş Şube Müdürlüğü tarafından sürdürülen çalışmalar kapsamında sürekli olarak doğaya sakatat ve yem bırakıldığı açıklandı.

Yaban hayatın korunması amacı ile il genelinde sürdürülen çalışmalarla ilgili olarak açıklama yapan Doğa Koruma ve Milli Parklar Muş Şube Müdürü Haydar Daşdemir, kış mevsimi botunca doğaya kuşlar yem, diğer hayvanlar için ise sakatat ve ekmek bıraktıklarını söyledi.

Kış mevsiminin Muşta uzun ve yağışlı geçtiğini söyleyen Daşdemir, Doğanın dengesini korumak amacı ile yaban hayatının korunması şarttır. Kış mevsiminde yabani hayvanlar ve kuşlar adeta hayatta kalma mücadelesi vermektedirler. Kar sebebiyle doğa da yiyecek bulamayan birçok hayvan açlıktan telef olabiliyor. Bu sebeple kurum olarak sürekli olarak doğaya yem bırakmaktayız. Ekiplerimiz, dağlık bölgelere sürekli olarak yem bırakmaktadır. Bıraktığımız yemleri de sürekli olarak takip ederek hayvanlar tarafından yenilip yenilmediğine bakıyoruz. Eğer bir bölgede bırakılan yem olduğu gibi kalıyorsa yemleri artık farklı bölgelere ulaştırmaya çalışıyoruz şeklinde konuştu.

Vatandaşlarında özellikle kuşlar için duyarlı olması gerektiğini söyleyen Daşdemir, pencere kenarları ve balkonlara ekmek kırıntıları veya yem bırakmalarını istedi.

Kuşların açlıktan ölmelerine müsaade edilmemesi gerektiğini kaydeden Daşdemir, Bizler sıcak evimizde tok bir şekilde kış mevsimini geçirirken dışarıda soğuk ve açlıkla mücadele eden kuşları ve hayvanları unutmamalıyız. Soframıza dökülen ekmek kırıntılarını balkona dökmek veya cam kenarına biraz ekmek, yem bırakarak bir çok kuşun hayatta kalmasını sağlayabiliriz. Ayrıca çöplerimizi dışarıya bırakırken poşetlerin ağzını açık olarak bırakırsak kedi ve köpeklerin doymaları sağlanabilir. Vatandaşlarımızın da bu konularda duyarlı olmalarını bekliyoruz şeklinde konuştu.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri