Muş’ta, hayvancılık yaparak geçimlerini sağlayan ve yaz mevsimini yaylalarda geçiren vatandaşlar, yıllardan beri kullanılan kıl çadırlara büyük rağbet gösteriyor.

Yaylaya çıkan vatandaşlar tarafından barınma amaçlı olarak kullanılan kıl çadırlar halen revaçta. Keçi kılından yapılan, yağmur, sıcak ve soğuk geçirmeme özelliğine sahip kıl çadırlar, yaylacıların en önemli barınağı. Hayvancılık yaptıkları için yaz mevsimini yaylalarda geçirmek zorunda kalan vatandaşlar kıl çadırların oldukça kullanışlı olduğunu belirterek, yaylacılar için kıl çadırın önemli olduğunu vurguladılar. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşanan kuraklık sebebiyle Muş’a geçmiş yıllara oranla daha fazla yaylacının gelmesinin ardından yaylalarda güzel görüntüler oluşturan kıl çadırların yaylacılar için vazgeçilmez bur unsur olduğu belirtildi.

Yılın yaklaşık beş ayını yaylalarda geçirdiklerini söyleyen yaylacılar, “Kıl çadır normal çadırlara oranla çok özelliklidir. Kıl çadır soğuğu ve sıcağı geçirmeme özelliğine sahip olmakla birlikte sıcak yaz günlerinde oldukça serin tutma özelliği de taşımaktadır. Keçi kılından yapılan kıl çadırlar yaylacılar için oldukça önemlidir. Kıl çadır uzun ömürlü olmakla birlikte yağmuru da geçirmemektedir” diye konuştular. Topkan Haber Ajansı