Okulların tatil olmasıyla birlikte tatil yapmak için imkanı olmayan Muşlu çocuklar, Şehrin köşe başlarında, kahvehane girişlerinde, sokaklarda hatta ve hatta Belediye ve Valilik içinde gün boyunca ya Boyacılık yapıyor yada tartı makineleriyle bir sonraki eğitim Dönemine Ekonomik Hazırlık Yapıyor.

Muşlu yoksul çocuklar, “Eğitime mi Hazırlanalım Yoksa Ekmek Parası Mı Çıkaralım Bilemiyoruz” sitemde bulunurken diğer yandan da çalışmanın iyi bir davranış olduğunu savundular. Muş’ta karnelerini aldıktan sonra 3 aylık tatil dönemine giren yoksul aile çocukları, tatil yapmaları gereken yaz döneminde ailelerine katkı sağlamak için çalışmaya başladı. Boyacılık yaparak aile ekonomisine katkı sağlayan çocuklar sokaklarda iş bulamayınca kamu dairelerine kadar girmeyi başardılar. 2007–2008 eğitim ve öğretim yılının sona ermesinin ardından maddi durumu iyi olmayan öğrenciler, tatillerini çalışarak geçiriyor. Ailelerine katkı sağlamak için çalışan çocukların bir kısmı boyacılık yaparken bir kısmı da tartılarla gelir elde etmeye çalışıyor. Yoksul oldukları için tatil yapamayacaklarını anlatan çocuklar, Ailelerimizin maddi durumu iyi olmadığı için tatile çıkamıyoruz. Hem ailemize katkı sağlamak hem bir sonraki eğitim dönemindeki harcamalarımız için tatilimizi çalışarak geçiriyoruz. Keşke biz de tatilde çalışmak zorunda kalmasaydık diye konuştular.

“İŞLEK YERLER TERCİHİMİZ”

Muş’ta okulların tatil olmasıyla birlikte her köşe başında karşımıza çıkan tartıcı ve boyacı çocukları belediye binası ve valilik binasında bulmakta mümkün. Şehir boyunca her 10 metrede bir görünen tartıcı ve boyacı çocuklar, zaman zaman kendi aralarında da tatlı rekabetler yaşıyor. Gün boyunca boyacılık yapan çocuklar, aile ekonomisine katkıda bulunmaya çalıştığını dile getirerek, “Muş’un çeşitli sokak, cadde hatta iş yerlerinde boyacılık yaparak para kazanıyoruz ve ailemizin ekonomisine katkı sağlıyoruz” dediler. En yoğun çalışma bölgelerinin istasyon caddesi olduğunu belirten çocuklar, en çok burada bulunan vatandaşların ayakkabılarını boyadıklarını ve iyi para verdiklerini açıkladı. Bu nedenle birçok boyacı çocuğun burada toplandığını belirten çocuklar, “Buradan kazandığımız paralarla önümüzdeki yıl kendimiz için yeni okul kıyafetleri alacağız” diye konuştular.

 Muş Ovası Gazetesi