Hava sıcaklığının geceleri sıfırın altında 20 dereceye kadar düşmesiyle birçok araç yollarda dondu, çatılarda ise uzun buz sarkıtları oluştu. Doğu Anadolu Bölgesi´nde gece en düşük hava sıcaklığı, sıfırın altında 25 dereceyle Kars´ta kaydedildi.Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, sıcaklıkların mevsim normallerinde seyredeceği bölgede, havanın parçalı ve çok bulutlu, Erzurum´un kuzey kesimleri, Erzincan ve Ardahan çevrelerinde aralıklı hafif kar yağışlı olacağı tahmin ediliyor.

YETKİLİLER UYARIYOR! Bölgede gece en düşük hava sıcaklıkları, sıfırın altında olmak üzere Kars´ta 25, Ardahan´da 19, Iğdır´da 15, Ağrı´da 12, Erzurum´da 10, Erzincan´da 2 derece ölçüldü.Gün içinde en yüksek sıcaklıkların Erzincan´da 3, sıfırın altında olmak üzere Ardahan´da 1, Erzurum ve Iğdır´da 2 Ağrı, Kars´ta 5 derece olması bekleniyor.Kar kalınlıkları da Ağrı´da 83, Erzurum´da 43, Kars´ta 30, Ardahan´da 23, Iğdır´da 12 santimetre ölçüldü.Buzlanma ve don, sabah ile gece saatlerinde yer yer pus, dik ve eğimli yamaçlarda çığ düşmesi riskine karşı dikkatli ve tedbirli davranılması gerekiyor.

KÜREKLE TEMİZLEDİLER Van, Bitlis, Muş ve Hakkari´de etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle 72 köy ve 2 mezra yolu ulaşıma kapandı.Van´da yoğun kar yağışının ardından çığ bölgesinde bulunan 9 köy yolunun ulaşıma kapalı olduğu, bu yolların açılması için çalışmaların devam ettiği belirtildi. Esnaf ile vatandaşlar da ev ve iş yerlerinin önündeki karları kürekle temizledi. Muş´ta vatandaşlar araçlarını korumak için battaniye ve naylonlarla kapattı. 

Muş Ovası Gazetesi