Kentte aşırı soğuklar yaşamı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Aşırı soğuklar sebebiyle köylü vatandaşların şehre gelmemesi, hal civarında ticaretle uğraşan esnafı etkiledi. Çarşı pazarın boş olduğunu söyleyen bir esnaf, işlerindeki düşüşün fark edilir derecede olduğunu belirtti.

Soğuk havaların ticareti büyük ölçüde etkilediğini belirten Muş Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Orhan Demirtürkoğlu, işlerde büyük bir düşüş olduğunu söyledi. Soğuk sebebiyle köyde yaşayan vatandaşların şehre gelmediklerini belirten Orhan Demirtürkoğlu, “Kış mevsimi ile birlikte etkili olmaya başlayan soğuklar esnafı etkiledi. Son günlerde işlerde büyük bir düşüş olduğu gözleniyor. Önceden yaşanan yoğunluktan şimdi eser yok. Hele kar yağdığı zaman çarşı pazarda insan bulmak zor. Köyde oturan

vatandaşlar yollar kapandığı zaman şehre gelemiyor. Yani kar ve soğuk esnafı vurdu” dedi.

Soğukların artması ve gündüzlerin kısa olması sebebiyle köylerde yaşayan vatandaşların şehre çok sık gelmediğini hatırlatan Demirtürkoğlu; şunları söyledi: “Kış mevsiminde saat 16.00’da hava kararıyor. Gündüzler çok kısa. Bununla birlikte bir de havalar çok soğuk olunca köylü çok acil işleri olmadığı müddetçe şehre gelmiyor. Böylece acil olmayan alışverişlerini de erteliyor. Köyden şehre gelmeyen vatandaşlar, özellikle kahvehane, lokanta ve gıda sektörlerini büyük ölçüde etkilemektedir.” 

 İHA