Yoksulluğun kol gezdiği kentte minik çocuklar bir yandan aile bütçesine katkıda bulunmak için çalışıyorlar, bir yandan da eğitimlerini sürdürüyorlar. Gayri Safi Milli Hasıla’dan en az payı alan ve işsizliğin had safhada olduğu Muş’ta çalışarak para kazanmaya çalışan çocukların yaşantıları, kentte fakirliğin ne denli olduğunu gözler önüne seriyor

Bir yandan eğitimlerini sürdüren minik çocuklar öte yandan iş hayatına atılarak ayakkabı boyacılığı ve işportacılık yaparak okul masraflarını çıkarmaya çalışıyorlar. Okul masraflarını çıkarmak ve aile bütçelerine katkıda bulunmak amacı ile çalışmaya başlayan öğrenciler, okula gitmedikleri öğünü çalışarak geçirirken hafta sonlarında ise tam gün para kazanmanın yollarını aşındırıyorlar.

Yaz tatiline ramak kala öğrenciler uzun iş maratonuna şimdiden hazırlanıyorlar. Dar gelirli ailelerinin bütçelerine katkıda bulunan ve bir yandan da eğitimlerini sürdüren çocuklar genelde ayakkabı boyacılığı yaptıklarını söylediler. Okula gitmedikleri öğün cami avlularında, kahvelerde, insan sirkülasyonunun fazla olduğu bölgelerde ayakkabı boyayarak para kazanan minikler, küçücük yaşta hayatın acımasız yanını yaşıyorlar.

Dere ve Kale Mahallesinde ikamet ettiklerini belirten çocuklar havaların iyice ısınması ile birlikte çeşitli alanlarda çalıştıklarını ve genelde ayakkabı boyacılığı yaptıklarını ifade ettiler.

Özellikle kırsal bölgelerde maddi durumu iyi olmayan binlerce öğrencinin kaderi hep aynı. Yıl boyunca birçok olumsuzluğa rağmen derslerine çalışarak sınıfı geçme mücadelesi veren öğrenciler, sıcak yaz günlerinde ise yaşıtlarının aksine ekmek mücadelesi veriyor.

 Muşun Sesi Gazetesi