Skip to main content

Hayvanlarını karda serinletiyorlar..

Muş Haber Fotoğrafı

Kenti bunaltan hava sıcaklıkları hayvancılıkla uğraşan vatandaşları da zor durumda bıraktı. Yüksek kesimde bulunan yaylacılar hayvanlarını karda serinletiyor. Kızılziyaret tepesinde hayvanlar kar üzerinde serinliyorlar. Kurtik dağı, Kızılziyaret mevkiinde her yıl yaylaya çıkan yaylacılar, sıcaktan bunalan hayvanları günde iki kez kar üzerine çıkarıp serinletiyor.

Yaylacılar, 2 bin 500 rakımlı Kurtik Dağı Kızılziyaret tepesinde hala kar olduğunu, sabah erken saatlerde otlamaya giden hayvanların çobanlar tarafından öğlen saatlerinde yayladaki Kızılziyaret tepesine sağım için getirdiklerini, hayvanların sağımdan sonra serinlemek için kar üzerinde gezdirilerek, hem ayaklarını temizlediklerini hem de serinlediklerini söylediler.

Yaylada hayvan sürülerinin öğlen ve akşam vakti iki kez süt sağımı yaptıklarını söyleyen yaylacılardan Abdurrahman Göç, “Hayvanları yazın sıcağında yaylaya çıkarıyoruz.
Yaylalarda gün geçtikçe yazın sıcağından nasibini almakta. 2500 rakımlı Kızıl Ziyaret tepesindeki kar üzerinde hayvanların süt sağımından sonra buraya getirip yarım saat dinlendirerek serinlemelerini sağlıyoruz” dedi.

Hayvanların sıcaktan etkilenerek, yaylaya çıkarılmadığı yıllarda süt ve et veriminde düşüş olacağını belirten yaylacılar, koyun, kuzu gibi hayvanlar sıcaktan çabuk etkilenirler, yazın sıcağında et ve süt verimi oldukça düşer, bu nedenle hayvanlardaki verimi artırmak için hayvan sürüleri yaylaya çıkarılır.

Ancak yaylalarda zaman zaman sıcak olur. Bu nedenle, sıcaktan etkilenmemek için bizim bulunduğumuz yaylada Kurtik Dağı Ziyaret tepesinde her zaman kar olur, hayvanlarımızı kar üzerinde gezdirerek, dinlendirerek serinletiyoruz.

Sıcaktan etkilenmeyen hayvanlarımızın, süt ve et verimi de artıyor. Hayvanların çobanlığı yapan Metin Umur, her gün iki kez hayvanlarımızı kar üzerine çıkarırken, hem onlar hem de bizler serinliyoruz, hatta köpeklerimiz bile kar üzerinde saatlerce oturarak serinliyor” dediler.

 Muşun Sesi Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

İçişleri Bakanlığı Muş’a Personel Alıyor

İçişleri Bakanlığı çeşitli illerde görevlendirilmek üzere 1608 sözleşmeli personel alımı yapacağını duyurdu. Başvurular…

OGM personel alımı

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde Orman Genel Müdürlüğü tarafından Orman mühendisi, Orman muhafaza…

Eğitim Haberleri

Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi

“İlimizde Millî Eğitim Bakanlığı’nın Düzenlediği Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi” Millî Eğitim…

Muşlu Öğrenciler Proje Yarışmasında Bölge Birincisi Oldu

Muş’taki ortaokul öğrencileri, bilimsel çalışmalarıyla büyük bir başarıya imza attı. TÜBİTAK 2204-B Ortaokul…

Alpaslan Üniversitesi’nde TÜBİTAK Projesi Heyecanı

“TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı 2023/2 Dönemi Bilimsel Değerlendirme Sonuçları…

Kültür Sanat Haberleri

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Atık Kartonlarla işlediği resimlerin sergisini açtı

Dekoratif El Sanatları Öğretmeni Mükerrem Sur tarafından atıl durumdaki kartonlardan hazırlanan resim ve…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri