Skip to main content

Protokol imzalandı..

Muş Haber Fotoğrafı

Halkbank Türkiye çapında başladığı “Ticaret ve Sanayi Odalarına yönelik destek” programı kapsamında Muş Ticaret ve Sanayi Odası ile imzaladığı protokol çerçevesinde, oda üyelerine uygun koşullarda kredi desteği veriyor.

70 yıldır Türkiye’nin ilk KOBİ Bankası olan Halkbank, Türkiye’nin dört yanındaki sanayi ve ticaret odaları ile protokol imzalayarak KOBİ’lere verdiği desteği Muş Ticaret ve Sanayi Odası ile sürdürüyor. Halkbank, imzalanan protokoller kapsamında oda üyelerine uygun koşullarda kredi kullandırıyor.

Muş Halkbank Müdürü Aydın Okumuş ile Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Talip Devrim arasında protokol imzalandı. Devrim, protokolün oda üyelerine hayırlı olması dileğinde bulundu.

Halkbank Esnaf ve KOBİ Bankacılığı yetkilileri Halkbank olarak Türkiye’nin ilk KOBİ Bankası unvanına yaraşır şekilde 70 yıldır faaliyetlerini sürdürerek ülke kalkınmasına, gelişmesine ve zenginleşmesine katkıda bulunduklarını; Halkbank’ın, mali yapısı, teknolojik imkânları ve insan kaynağı ile reel sektöre hizmet için çalışan bir banka olduğunu ifade etti. Ayrıca, konuşmasında geçmişte olduğu gibi bugün de esnaf-sanatkârın ve KOBİ’lerin finansman ihtiyaçlarını uygun faiz oranları ve uzun vadeli krediler ile karşılamaya devam edildiğini ve son bir yılda Ticaret ve Sanayi Odalarına yaklaşık 1,3 Milyar YTL kredi kullandırdıklarını dile getirdi.

Protokol kapsamında Oda üyelerine; 36 ay vadeli ve 500.000 YTL limitli kredi kullanım imkanı sağlanıyor. Faiz oranı normal kredilerimize uygulanan orandan binde iki daha düşük olup, %1,79 olarak belirlendi. KOBİ tanımına giren firmalara sadece Halkbank’ta %5 BSMV muafiyeti uygulandığı da dikkate alındığında, bu faiz oranının üzerinde bir maliyet avantajı sağlıyor.

Ayrıca, imzalanan protokolle Oda üyelerine yatırım ve işletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamak kapsamında 2 yıl ödemesiz dönemli 84 ay vadeli Orta ve Uzun Vadeli Proje Kredisi ve azami 60 ay vadeye kadar 1 yıl ödemesiz dönemli Finansal Destek Kredisi de kullandırılacak. Finansal Destek Kredisi’nin üst limiti 3.000.000 YTL veya karşılığı EUR/USD; Orta ve Uzun vadeli Proje Kredisi’nin alt limiti; işletme kredilerinde 500.000 USD, yatırım kredilerinde 750.000 USD veya karşılığı EURO/YTL; üst limiti KOBİ tanımına giren firmalar için 3.000.000 USD veya karşılığı EUR/YTL, KOBİ tanımı dışındaki firmalar için ise proje bazında belirlenecek. Oda üyelerine kullandırılacak sözkonusu kredilerde uygulanacak faiz oranı ise, Halkbank’ın söz konusu vadelerde kullandırılan kredilerin faiz oranından % 1 (yüzde bir) eksik olarak uygulanacak, YTL’de TRLİBOR+4; yabancı para da LİBOR+4,5 ve EURIBOR+3,5 olacak.

Protokol kapsamında ayrıca azami 1 yıl vadeli; yıllık % 1,5 komisyon oranı ile teminat mektubu kredisi de kullandırılacaktır.

HALK BANKASI’NDAN KOBİ’LERE SAĞLANAN İMKANLAR
Halkbank’ta, KOBİ’lere özel hazırlanan 50’ye yakın kredili ürün çeşidi bulunuyor. Yurt içi ve yurt dışı kaynaklı yatırım ve işletme kredileri, KOBİ’lerin nakit akışlarına uygun, esnek geri ödemeli olarak kullandırılan turizm, tarım, imalat ve teknoloji sektörlerine yönelik kredi çeşitleri, esnafa yönelik kooperatif krediler bunlardan bazılarıdır.

Halkbank ayrıca, gelişen inşaat sektörüne paralel olarak yoğunluğu artan inşaat projelerinin kredilendirilmesi çalışmalarında da Konut Yapı Kooperatiflerinin ve Belediyelerin toplu konut projelerinin tamamlanmasına yönelik TOKİ Kaynaklı proje kredileri kullandırıyor. TOKİ kaynaklı kredilerdeki tecrübe ve bilgi birikiminden yola çıkarak konut ve işyeri yapı kooperatiflerinin konut ve işyeri inşaat projelerinin Halkbank kaynaklarından kredilendirilerek tamamlanmasına yönelik ürünler de müşterilere sunuluyor.

Halkbank, KOBİ’lerin teminat sorunlarının çözümü için ise Kredi Garanti Fonu ile yıllardır işbirliği içinde çalışıyor.
Halkbank yurtiçinden sağladığı kaynakların yanı sıra Avrupa Yatırım Bankası, Dünya Bankası, Fransız Kalkınma Ajansı gibi uluslararası finans kuruluşlarından sağladığı fonlarla, KOBİ’lerin orta uzun vadeli yatırım ve işletme kredisi ihtiyaçları karşılamaktadır.

 Muşun Sesi Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri