Muş Eğitim ve Kalkındırma Vakfı tarafından geleneksel hale getirilen Muş Harafane Şenlikleri bu yılda coşkuyla kutlandı. Harafane Şenlikleri 8 Haziran Pazar günü M. Akif Ersoy piknik alanında Muşlular bir araya gelerek müzik eşliğinde halay çekip eğlendiler. Eğlencenin yanı sıra ilin sorunları hakkkında da Muşlu gençlerle sohbet edildi.

“Muş Eğitim ve Kalkındırma Vakfı olarak geleneksel hale getirdiğimiz ve bu yıl da beşincisini yaptığımız harafane (piknik) şenlikleri 8 Haziran 2008 Pazar günü Sarıyer çayırbaşı M.Akif Ersoy piknik alanında yapıldı. Pikniğimize bir çok hemşehrimizin katılımının yanı sıra Muş Valisi Erdoğan BEKTAŞ, Muş Belediye Başkanı Necmettin DEDE, Muş Milletvekili Seracettin KARAYAĞIZ, İstanbul AKP milletvekili Canan KALSIN, Sarıyer Belediye Başkanı Yusuf TÜLÜN, Şişli Belediye Başkanı Mustafa SARIGÜL, Bahçeköy Belediye Başkanı Mustafa BAŞARAN Muşlu sanatçılardan Nihat DOĞAN, Ertuğrul POLAT, Özcan ÇELİK, Emine, Cesim KUTAL ve Kavak yelleri dizisinde oynayan Suat USTA katılan konuklar arasındaydı.

 
 

Programda kısa konuşmalar yapıldı. Konuşmacılardan Şişli Belediye Başkanı Mustafa SARIGÜL Muşluları iki kelime ile ifade etmek gerekirse: Mert ve dürüst insanlar diye tanımlarım” dedi.

Daha sonra konuşan Sarıyer Belediye Başkanı Yusuf TÜLÜN konuşmasında Muşlulara ve tüm Türkiye de T.C bayrağı altında kardeşçe yaşayan tüm halklara hizmet etmekten mutluluk duyuyorum” dedi.

Daha sonrada kürsüye AKP İstanbul Milletvekili Canan KALSIN davet etti. Kalsın da Rahmetli babasının yolunda olduğunu ve tüm hemşerilerine hizmet etmeyi kendisine bir borç bildiğini söyledi ve programın düzenlenmesinde emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkürlerini sundu.

Program bu şekilde devam ederken kötü bir sürpriz olarak yağmur yağmaya başladı ve uzun bir süre sağanak yağış olarak yağdı. Program yağmurun azizliğine uğrayınca Vali, Belediye Başkanı, İş Adamlarından Selahattin AKAYDIN ve Ekrem KARŞIDAĞ ile birlikte Muş Eğitim ve Kalkındırma Vakfı Başkanı M.Selçuk SADIR ile birlikte mutfak çadırına geçildi. Burada kendilerine yöresel yemeklerden Muş Köftesi, Ayran aşı, Pilav ve Kavurma ikram edildi yemek esnasında çadırda hazır bulunan Muşlu öğrencilerle birlikte soru cevap şeklinde sohbet edildi. Sohbet esnasında konuşulan konularla birlikte zaman zaman sohbetin tansiyonu da yükseldi. Yağmurun dinmesi ile birlikte tekrardan eğlence kaldığı yerden devam etti folklor ekipleri yöresel oyunlar sergilediler.

Valimiz, belediye başkanımız, milletvekilimiz ve sanatçılarla birlikte halkımızda halaylar çektiler ve eğlence geç saatlere kadar devam etti ayrıca Star Tv festival magazin ekibi de gün boyunca harafane şenliklerini görüntülediler ve bu görüntüleri de dünyanın 51 ülkesinde yayınlayacaklarını ayrıca 14.06.2008 cumartesi günü saat 13:30 da Kanal D EURO ve yine aynı gün 14:15 de de Kanal 7 İNT ekranlarından da tüm Türkiye ye duyuracaklarını söylediler.”