Yurt genelinde 14 milyon öğrenci karne sevincini yaşarken Muş’un Ortakent köyünde ortaokul çağında olan 200 öğrenci köylerinde okul olmadığı için yılsonu tatiline boynu bükük giriyor. Köylerinde okul olmayan okul çağındaki kimi öğrenciler diğer köylere gitmek istemezken, kimileri de kendi istekleri ile okula gitmiyor.

Okul çağındaki çocukların çoğu zamanını tarlada babalarına yardımcı olarak geçirirken, kimileride ellerine aldıkları av malzemeleri ile kuş ve serçeleri avlamaya çalışıyor.

Okulu 5. sınıfa kadar okuyan kendi köylerinde okul olmayınca okulu bırakan öğrencilerden bazıları okuyamadıklarına üzülürken, şimdi 5. sınıfı bitirmekte olanlar ise gelecek yıl ne yapacaklarını kara kara düşünmeye başladı.

Muş merkeze 20 kilometre uzaklıkta olan ve 200 hanenin bulunduğu Ortakent köyü öğrencileri kışın ulaşım sıkıntısı çektiklerini ve yatılı okullara da aileleri izin vermediği için gidemediklerini belirtiyor.

5. sınıfı bitirmiş ortaokul çağında olan 200 öğrencinin köylerinde olduğunu aktaran Köy Muhtarı Ramazan Yüzak, bu yıl 5’nci sınıfı bitiren 54 öğrencinin yatılı okula kayıt yaptırdığını ve bunların devamsızlıktan sınıfta kaldığını söyledi.

Muş’ta kış şartlarının ağır olduğunu hatırlatan Yüzak, öğrenciler kışın yollarda perişan olduklarını ifade etti.

5. sınıfı bitirdikten sonra okumak istediği halde okula ailesi tarafından gönderilmediğini ifade eden Neriman Güzer, okuyamadığının pişmanlığını yaşarken yine bu yıl 5. sınıfı bitirecek olan Büşra Çağlayan ise gelecek yıl ailesi okula göndermeyeceği için kara kara düşündüğünü dile getirdi.