Türkiye’nin en fakir ili konumundaki Muş’ta eski hal civarındaki çöpü karıştıran çocuklar buradan topladıklarını satarak aile bütçelerine katkıda bulunuyorlar.

Muş’ta yaz tatilinin başlaması ile birlikte sokakta çalışan çocuklarda artış yaşanırken bazı çocuklar da çöpte ekmek kavgası veriyorlar. Eski hal civarındaki çöpte hurda toplayan ve yaşları 7 ile 13 arasında değişen minik çocuklar kokuya aldırmadan ekmek kavgası veriyorlar. Gün boyu çöpleri karıştırarak yiyecek bir şeyler arayan çocuklar, çöp arabalarının gelmesini dört gözle bekliyorlar. Muratpaşa Mahallesi’nde yaşayan ve 10 kardeş olduklarını söyleyen Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu 3. sınıf öğrencisi Ö.A. (13) isimli çocuk babasının çalışmadığını ve evde sadece ağabeyinin çalıştığını söyledi. 12 nüfus olduklarını ve aile bütçesine katkı sağlamak için gün boyu çöpleri karıştırarak hurda topladıklarını söyleyen Ö.A. günlük 1-2 YTL para kazandığını söyledi. Kazandığı parayı harcamadan ailesine verdiğini belirten Ö.A. yaşıtlarının şu anda tatil yaptıklarını ama Muş’ta birçok çocuk gibi kendisinin de çalışmak zorunda olduğunu söyledi.

H.A. (9) ve S.A. (7) isimli kardeşler ise beş kardeş olduklarını ve evlerinde kimsenin çalışmadığını belirttiler. Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu 4. sınıf öğrencisi olduğunu belirten H.A. babasının çalışmadığını ve evde en büyük çocuğun kendisi olduğunu ifade ederek, çalışmak zorunda olduğunu söyledi. Kardeşi ile birlikte her gün çöpleri karıştırdığını ve hurda topladığını söyleyen H.A. kardeşi ile birlikte günde 3-4 YTL para kazanabildiğini ve bunu da ailesine verdiğini kaydetti.
 Topkan Haber Ajansı