Kuraklıktan dolayı Muş’ta kiraladıkları yaylalarda hayvancılık yapan vatandaşlar kadınlara yardımcı olmak için koyun sağıyorlar. Güneydoğu Anadolu illerinden gelerek Muş’un Kozma dağındaki yaylalara yerleşen sürü sahipleri, kadınlara yardımcı olmak için koyun sağımı yapıyorlar.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşanan kuraklık sebebiyle Muş’un Kozma dağındaki yaylalara gelen sürü sahipleri, zor bir yıl geçirdiklerini belirterek, koyun sayısının fazla olması sebebiyle erkeklerinde koyun sağımı yaparak kadınlara yardımcı olduklarını söylediler.

Muş’un Kozma dağındaki yaylalara gelen sürü sahipleri sıkıntılı bir dönem geçirdiklerini belirttiler. Hayvancılık yaptıkları için kuraklıktan çok etkilendiklerini ve bu sebeple yaşadıkları bölgeden göç ederek başka yaylalara çıkmak zorunda kaldıklarını söyleyen sürü sahipleri, erkeklerinde koyun sağımı yaptıklarını söylediler.

Muş bölgesinde erkeklerin koyun sağmasının çok alışılmış bir durum olmadığını söyleyen İsmail Alaş, kadınlara yardımcı olmak amacıyla bir çok erkeğinde koyun sağdığını belirterek, “Güneydoğu’da bir çok erkek koyun sağıyor. Koyun sağan kadınlara ‘Berivan’ erkelere ise ‘Sağımcı’ ismi verilir” dedi.

İsmail Alaş, “Her ailenin yaklaşık bin koyunu bulunmakta. Kadınların tek başına bu kadar koyunu sağmaları mümkün değil. Zaman zaman kadınlara yardımcı olmak için erkeklerde koyunları sağıyor. Ben yaklaşık 20 yıldan beri aileme yardımcı olmak için kadınlarımızla birlikte kendi koyunumuzu sağıyorum. Koyun sağarken üstüm kirlenmesin diye kadın eteğini giyiyorum. Elim pratikleştiği için saatte 150 civarında koyun sağabilirim. Zaman zaman kadınlarla yarış yapıyoruz. Ben onlarda daha fazla koyun sağarım” diye konuştu.

 Muşun Sesi Gazetesi