Muş Valisi Erdoğan Bektaş, çevre kirliliğine karşı herkesin duyarlı olması gerektiğini ve bugünden sonra yeni bir çalışma başlatarak her araçta bir çöp poşetinin bulundurulmasını sağlayarak çevrenin korunabileceğini belirtti.

Muş Valisi Erdoğan Bektaş, 5 Haziran Dünya Çevre Günü kutlamalarında yaptığı konuşmada, her vatandaşın çevre konusunda duyarlı olması gerektiğini söyledi. Vali Erdoğan Bektaş, çevre kirliliğinin önüne geçmek ve çevreyi korumak için her vatandaşın duyarlı olması gerektiğini ifade ederek, her bireyin kendi alanında çevreyi temiz tutup kirliliği önlemesi gerektiğini kaydetti.

Mesire alanlarında çevrenin kirletildiğini hatta çocuk bezlerine dahi rastlandığını belirten Vali Bektaş, vurdumduymazlıktan, acımasızlıktan kaynaklanan faaliyetlerin küreyi ısıttığını söyledi. Vali Bektaş, çevre temizliği ve çevrenin önemi gibi konuların eskiden bu kadar önemli olmadığını belirterek 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinliklerinin ise vatandaşın bilinçlendirilmesi ve çevreye karşı duyarlı olmaları için yapıldığını dile getirdi. İnsanların çevreye karşı artık bilinçli bir şekilde hareket etmesi gerektiğini belirten Vali Bektaş, önemli olan çevrenin ve doğanın korunması için yapılması gerekenlerin yerine getirilmesidir. Dünya Çevre Günü adına Muş olarak ne söylemeliyiz. Bulunduğumuz ortam çevre temizliği konusunda çok güzel. Ama dışarıya çıktığımızda her tarafı açık hava çöplüğü haline getirdiğini görürüz. Bunlardan kurtulmamız gerekir. Çevreye çöp atmayacağız. Çöp üretmeyeceğiz. Çöpü yerine atacağız. En ucuz çevre temizliği kirletmemektir” diye konuştu.

Bektaş, “Çevre konusu sürekli gündemimizde olmalıdır. Çevre kavramının önemini bizlere öğreten ise son günlerde moda olan küresel ısınmadır. Küresel ısınma kavramı bize bütün ciddiyeti ve bütün ağırlığı ile çevrenin öneminin ne kadar önemli ve ciddi bir şey olduğunu öğretti. Çocuklar, anne ve babalarınıza söyleyin bugünden itibaren araçlarında birer adet çöp poşeti bulundursunlar. Gittikleri yerlerde çöpleri çevreye atmasınlar. Çöpleri çöp alanlarına atsınlar” şeklinde konuştu. Topkan Haber Ajansı