Dondurucu soğuklardan dolayı kentin çeşitli bölgesinde bulunan dere yatakları tamamen buz tuttu. Özellikle kırsal bölgelerdeki derelerin buz tutmasını fırsat bilen çocuklar buz üstünde top oynuyor. Kış mevsiminden dolayı oyun alanı olmayan çocuklar buz tutan dereleri futbol sahası olarak kullanıyor.

Hava sıcaklıklarını gündüz eksi 10 ila eksi 15 derece arasında seyrettiği kentte, gece bu derecenin eksi 20 ila eksi 25 arasında seyretmesi derelerin buz tutmasına neden oldu. Yaşanan soğuklardan dolayı tamamen donan dere yatağı çocuklar için futbol sahası oldu. Aşırı soğuklar kentte yaşamı olumsuz etkilese bile buz tutan dereler çocuklar için oyun alanı oldu.

Hava sıcaklıklarının iyice azalması ile buz tutan derelere yaz aylarında serinlemek için giren çocuklar şimdi de top oynayarak vakit geçiriyor. Buz tutan nehrin üzerinde top oynayan çocukların ilginç görüntülerin de oluşmasına vesile oluyorlar.

Su seviyesinin yükseldiği dönemlerde dereye yaklaşmaya dahi cesaret edemeyen çocuklar buz tutan derede şimdi de futbol oynamanın keyfini çıkarıyorlar. Bu tutan derelerde futbol oynamanın kendileri için büyük bir zevk olduğunu belirten çocuklar, yaz mevsiminde bu derelere serinlemek için geldiklerini, ancak geride bıraktığımız yaz sezonunda kuruyan derenin üzerinde futbol oynadıklarını ve şimdi de buz tutan derenin üzerinde futbol maçları yaptıklarını söylediler.

 Muşun Sesi Gazetesi