Skip to main content

Baba mesleğini sürdürüyor

Muş Haber Fotoğrafı

Lokanta, kasap bıçaklarından hayvan yünü kırpma makaslarına kadar tüm kesici aletleri bilevleme işi yağan 61 yaşındaki Ali Hikmet Buldu; anahtar, kilit, çilingir, makas, bıçak, berber usturası tamirini de yapıyor.

Babasından öğrendiği mesleğini Bitlis Çarşısı´ndaki küçük dükkanında sürdüren Buldu, ilerleyen yaşına rağmen mesleğini çok sevdiğini ve ölene kadar yapmayı sürdüreceğini söyledi.

Çırak yetiştiremediği için mesleğini yeni nesillere aktaramadığını ifade eden Buldu, böyle mesleklere gençlerin pek ilgi göstermediğini söyledi. Çok eski zamanlarda şimdiye göre çok daha iyi para kazandığını ifade eden Buldu, il merkezi ve ilçelerin yanı sıra çevre iller Bingöl, Bitlis´ten bile müşteri olduğunu, ustalığının civar illerde bile bilindiğini söyledi.

Eski kilit ve anahtarlar ile şemsiye ve ayakkabı tamiri de yaptığını, elektronik tamirinden de anladığını ifade eden Buldu 5 metre karelik dükkânında yalnız çalıştığını, hiçbir zaman yanında çırak olmadığını mesleğe karşı gençlerin ilgi göstermediğinden yakındı. Bu Zamanda Kazanmak Gerçekten Zor El sanatlarının bir bir unutulmaya yüz tuttuğu günümüzde mesleğine dört elle sarılan Buldu: Şuan 61 yaşındayım. Şu küçücük dükkânda kendimi bildim bileli çalışırım.

Eskiden babamla birlikte çalışırdık. Babam vefat ettikten sonra ben devam ettirdim. Burası eskiden Muş´un tek çarşısıydı. Şimdi artık yeni yerler yapıldı ve bize aslında pek de gerek kalmadı. Ama yinede lokanta bıçakları, koyun kırpma makasları getiriyorlar buraya. Onları tamir edip bilevliyorum. Onun dışında bende tornavida, çekiç, pense, kilit gibi malzemeler bulunur. Bunların satışından ve tamirattan günlük kazancımız çıkarmaya çalışıyorum. Çocuklarım okusun, iyi yerlere gelsinler istiyorum. Yoksa bu zamanda kazanmak gerçekten zor diye konuştu.

Ali Usta Çok İyi Bir Sanatkârdır Ali Ustanın dükkân komşusu Mehmet Kar ise: Ali ustanın on parmağında 10 hüner var. Bıçak, makastan elektrikli aletlerin tümünün tamirini de yapıyor. Esas mesleği kesici aletin her türlüsünü bilevleme, keskinleştirmektir. Ben lokantacıyım tüm bıçakları, satırlarımı Ali usta bilevler, çok iyi bir sanatkârdır.

Elinden her türlü tamir işi gelir. 50 yıldan beri tek başına bu dükkânda çalıştığını herkes bilir diye konuştu. Makasları Ali Usta´ya Getiririz Numan Kara adlı müşteri de özellikle koyun kırpmada kullandıkları makasları sürekli Ali Ustaya getirdiklerini, Muş´ta hatta civarda böyle usta olmadığını söyledi.

Ali Ustanın mesleğinin el sanatı olduğunu söyleyen Kara: Ben makasları sürekli kendisine getiririm. Gerçekten işinde çok iyi bir usta. Yıllardır gelip gidiyoruz. Kendisi bıçakların yanı sıra birçok aletin tamir ve bakımını da yapıyor. Ali Usta da bırakırsa kime gideriz bilmiyorum. Allah sağlık versin, gerçekten parasını alın teriyle kazanıyor diye konuştu. 

Muş Ovası Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri