Varto’da zihinsel ve bedensel özürlü çocukların eğitim alabileceği Özel Yeni Çağdaş Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi açıldı. Varto’da zihinsel ve bedensel özürlü çocukların eğitim alabileceği özel bir eğitim ve rehabilitasyon merkezi açıldı. 220 kişilik öğrenci kapasitesine sahip Rehabilitasyon Merkezi 6 Mayıs 2008 tarihinden itibaren hizmet vermeye başladı. Şu anda mevcut 47 öğrencisi olan merkezde 6 usta öğretici ve 3 öğretmen olmak üzere 9 eğitici görev yapmakta. Toplam 9 sınıfta eğitimlerini sürdüren rehabilitasyon merkezi sabah 08.00 ile akşam 17.00 saatleri arasında eğitimlerini sürdürmekte.

Aileler için umut kaynağı olan merkez, 200 öğrenciyle hizmet verecek kapasiteye sahip olduğu öğrenildi. Özel Çağdaş Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi adıyla açılan ve ilçedeki büyük bir eksikliği dolduran merkezin kurucusu Erdal Güven, daha önce bu işi farklı yerlerde yaptıklarını söyleyerek, ‘Varto’da bu ihtiyacı fark ettiğimiz için buraya yöneldik. Alanında yetişmiş eğitimli kadromuzla hizmetlerimize devam edeceğiz. Varto sınırları içerisinde böyle bir merkezin olmaması üzerine böyle bir çalışmaya girdik. Türkiye’nin özel eğitimde Avrupa şartlarına göre geri fakat yavaş yavaş bu alanda çalışmalar hızlanmaktadır. Ülkemizde yaklaşık 7 milyon engelli bulunuyor. Rehabilitasyon merkezimizde öğrencilerimiz kısa bir süre eğitimden sonra sosyal yaşamı öğrenmeye başlayacak. En ağır derecede engelli öğrenci bile mutlaka bir şeyler öğrenir, yeter ki ilgi ve sevgiyle yaklaşılsın.’ diye konuştu. Zihinsel engellilerin eğitiminde ailelere de büyük sorumluluk düştüğünü ifade eden Güven, ‘Bu amaçla aile eğitimine kurum olarak çok önem veriyoruz. Bizler aileleri ne kadar bilinçlendirirsek eğitimde o kadar çok adım atmış oluruz.’ şeklinde konuştu.

Özürlülerin toplıumsal yaşama katılmaları için özürlülük gerçeği konusunda toplumun kabullenirliğini artırmak gerektiğini belirten Özel Çağdaş Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Meryem Ketenciler; “özürlünün toplumda üretken bir hale gelmesine yardımcı olmak özürlüler için bir güven ortamı oluşturmaya çalışmaktır. Özürlülük konusunda toplumsal duyarlılığın artırılarak, özürlünün kendi kendine yetebileceği gerçeğine ulaşmak toplumun diğer bireyleriyle özürlü bireylerin bütünleştiği paylaşımcı bir toplum modelini yakalamaktır” dedi.

Biz farklı özellikteki bireyleri toplumun beklediği davranışları gerçekleştirebilmeleri ve tam katılım sağlayabilmeleri için gereksinim duydukları eğitim ve rehabilitasayon hizmetlerini kusursuz karşılamak, ailelerin yaşadıkları psikolojik süreçlere bilgimiz ve yüreğimizi onlarla paylaşarak destek sağlarız.

Rehabilitasyon Merkezimize doğrudan ya da aileleri aracılığıyla başvuran çocukların eğitimi için uygun süreli kurslarda, yeteneklerine göre, istihdam için beceri kazandırmak, gelişmelerine yardımcı olmak.

Konusunda uzman meslek elamanlarımızla birlikte çocuklarımızın toplum içinde kendini ifade edebilen, özgüveni gelişmiş, dünyayı ve çevresini merak eden ve kavrayabilen bireyler olarak yetişmesini sağlamak.

Zihinsel Engelli Çocukların yaşam işlevlerini geliştirerek bağımsız bir birey haline getirmek. Özel Çağdaş Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi verdiği programlarla hedefi; Çocuğa günlük hayatta kendisine lazım olan öz bakım becerileri, nitelikli sayma, kendini tanıma vs. temel konularda bilinçlendirip kendine yeterli hale getirmek.

Aileyi Sosyal ve Psikolojik açıdan desteklemek. Ailedeki ‘Neden ben? Neden benim çocuğum’ gibi düşünceleri, sorunları, ailelerin içinde bulundukları psikolojik buhrandan kurtarabilmek için çalışmalar yapılmaktadır. Bu sorunları aşan aileye Engelli çocukla yaşaması için yaşamını yeniden yapılandırmasına destek verilmektedir. Ayrıca Aileyi verilen Eğitim hakkında bilinçlendirip, ailenin de e ğitime katılımı sağlanmaktadır. Ailelerin birbirini desteklemeleri için grup terapileri yapılmaktadır. Yapılan destek yalnız anne ve baba ile sınırlı kalmamakta, ailedeki diğer bireyler de (kardeşlerin de) katılımı sağlanmaktadır.
Ayrıca ailelerimizle çay toplantıları düzenlenmek. Bu toplantılarla ailelerin sorunlarını bir birleri ile paylaşmalarına olanak sağlanmak.

Toplumumuzdaki Özel Eğitim ve Zihinsel Engelli Çocuk hakkında çok yetersiz bilgi zaman zaman aileyi ve çocuğu rencide edecek davranışlar sergilemektedir. Bu durum yaralı olan ailenin yüreğini parçalamakta hem de çocuğu duygusal yönden rahatsız etmektedir. Bu sebeplerden yola çıkarak toplumu Zihinsel Engelli Çocuklar hakkında bilinçlendirmek. Engelli bireylerin toplumla kaynaşmalarını sağlamak.

Zaman zaman bazı bireyler tarafından istismara uğratılan korumasız Zihinsel Engelli Çocuklar için yanlışlıkları yok etmek. Özel Çağdaş Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi olarak çocuklarımızın toplumla bütünleşmeleri ve toplumun bilinçlenmesi için faaliyetlerde bulunmak.

 Muşun Sesi Gazetesi