Varto’nun düşman işgalinden kurtuluşunun 88. yıldönümü kutlamaları, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra İlçe Kaymakamı, Garnizon Komutanı ve Belediye Başkanı halkın, öğrencilerin ve resmi erkanın bayramını kutladı.


Daha sonra günün anlam ve önemi üzerine bir konuşma yapan Belediye Başkanı Demir Çelik, “Küreselleşmenin bize dayatageldiği, sanatta, edebiyatta, kültürde, toplumsal yaşamda, siyasal yaşamda alabildiğine sivilleşmenin, kültürlerin, renklerin, inançların kendisini bulabildiği bir sivilleşmenin ve bu sivilleşmenin yarata geldiği demokratik katılımcı demokrasinin hayat bulmasından geçiyor. Ve ancak biz o zaman, bu artıları yakalayabilirsek, bu gün için bize kader olarak görülen gayri safi milli hasıladaki, ülkemiz için olan, 380 dolar, ilimiz için olan 650 doları aşabiliriz. Üretim ve istihdam alanları yaratarak, üretim ve istihdam alanlarına dayalı bir toplumsallaşmayı sağlayarak bu demokratik katılımcılığa, rengimize, dilimize, farklılığımıza rağmen, gök kuşağının uyumlu renkleri gibi bir ortaklaşmayı sağlaya bilirsek, bu günün ileri teknoloji, bilgi sahibi ülkeleri ile yarışabilir, onlara mahkum olmadan, özgür vatan topraklarında, refah düzeyi yüksek bir toplumu yaratabiliriz” dedi.

Törende daha sonra günün anlam ve önemi üzerine bir konuşma yapan İlçe Kaymakamı Dr. Mehmet Tanışır ise şunları belirtti: “Dokuz yüz yıllık tarihi kayıtları bulunan, Urartu medeniyetiyle onurlu Varto ilçesi 1071 Malazgirt savaşına şahitlik yapmış ve Türk milletinin Anadolu’ya girişine mekan olmuştur. Varto uzun süre Selçuklu Devletinin egemenliğinde kalmış, daha sonra sırasıyla Karakoyunlular ve Akkoyunluların hakimiyetine geçmiştir. 1514 Çaldıran savaşı ile Osmanlı toprağına katılmıştır. 1. Dünya Savaşı başladıktan sonra, 1915’te Rusya Muş ilini işgal edince Varto’ya da Rus ve Ermeni ordusu yerleşmiştir. Bu tarihten sonra ilçe halkı için, acı, ızdırap, zulüm, zor günler başlamıştır. Dönemin ağır kış koşulları, ağır ekonomik koşulları ve Ermeni zulmü, Varto halkını canından bezdirmişti. Doğu Orduları Komutanı Kazım Karabekir Paşa’nın Rus Ordusu’nu geri püskürtmesi sonrası, Varto’yu Rus ve Ermeni ordusu terk etmiştir. 31 Mart 1918’de ilçemiz düşmandan kurtulmuştur. Bize vatan olarak bırakan aziz şehitlerimizi, gazilerimizi, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını rahmet, minnet ve şükranla anıyorum” diye konuştu.


Günün anlam ve önemi üzerine yapılan konuşmalardan sonra şiirler okundu. Varto Lisesi Halk oyunları ekibi ve Varto Yatılı Bölge Okulu (YİBO) folklor ekipleri tarafından halk oyunları sahnelendi. Daha sonra ilçe kaymakamlığınca düzenlenen Santraç turnuvasında dereceye girenler ve Belediye Tarafından düzenlenen öykü ve şiir yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi. Yapılan ödül törenlerinden sonra son bulan resmi kutlamalar sonrası, Kültür Bakanlığı Halk Müziği sanatçısı Sellahattin Alpay kutlamaya katılanlara konser verdi. Verilen konserden sonra kutlamalar sona erdi. Haber: Emrullah Özbey

 NULL