Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Talip Devrim, Varto ilçesinde Halk Bank Şubesi’nin açılması için ilçede bir ön araştırma yapacaklarını ve sonuçların olumlu olması halinde Halk Bankası Genel Müdürlüğü’ne müracaatta bulanacaklarını söyledi.

Varto’da 2001 yılında Halk Bankası Şubesi’nin kapatılmasının ardan yeniden şube açılması için girişmelerin başladığı bildirildi. Konu ile ilgili olarak makamında açıklamalarda bulunan Talip Devrim, Varto’nun Avrupa’da yaşayan gurbetçisinin çok olduğunu ve bu sebeple bankanın ilçe için öneminin büyük olduğunu söyledi. Devrim, Muş ilinin ilçelerine ilgili bankaların şubelerinin kurulması yönünde çalışmalar sürüyor. Bulanık ilçemize Halk Bankası şubesi açılması yönünde bir çalışmamız oldu. Kararı alındı, Bulanık ilçemize Halk Bankası şubesi açılacak. Varto ilçemizde Avrupa’da yaşayanları çok olan ve girdisi fazla olan ilçemiz. Bu konuda bir rapor hazırlayacağız. İlçe kaymakamımızla beraber bir kapasite raporu hazırlayacağız. İlçenin girdisi nedir? Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi ile Ticaret ve Sanayi Odası’na ne kadar üye kayıtlı, kaç köy var, nüfusu nedir? Şeklinde kapasitesi nedir? Bunları bir dosya halinde Halk Bankası Genel Müdürlüğü’ne göndereceğiz. Varto ilçesine Halk Bankası Şubesinin kurulması hususunda Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısını telefonla aradıktan sonra takipçisi ben olacağım” dedi.

Muş’ta nüfus oranına göre banka sayısının çok az olduğunu söyleyen Devrim, “Bulanık ilçesi en büyük ilçemiz olmasına rağmen bir banka şubesi tek vardı. Ama yapılan çalışmalar neticesinde sadece Ziraat Bankası’nın bulunduğu Bulanık ilçesine bir de Halk Bankası açılması kararı çıktı. Kısa sürede ilçede Halk Bankası açılacaktır. Bu hem Malazgirt hem de Bulanık ilçeleri için önemli bir gelişme olacaktır. Burada yaşayan vatandaşlarımızın banka kuyruklarında bekleme çilesi sona erecektir. Umuyorum Varto’da da bir banka şubesi daha açılır ve vatandaşların sıkıntıları biter” dedi.

 Topkan Haber Ajansı