Varto`da taşıma ve ulaşım işlerinde atlar kadınların en büyük yardımcısı. Tarım ve hayvancılıkla uğraştıkları için yaz mevsiminde çok çalışan köylü kadınların en büyük yardımcısı atlar. Yörelerinde at beslemenin ve binmenin yaygın olduğunu söyleyen Elmas Yılmaz (65), “Bizler yaz mevsiminde bütün işlerimizi atlarla yaparız. Yapılan işler sebebiyle kadınlar günün büyük bir bölümünü at sırtında geçiriyor” dedi.

Nezehat Çimen isimli bayansa, çocukluğundan beri ata bindiğini söyleyerek, “Burada hemen her evde at bulunmaktadır. Çünkü at köylülerin en büyük yardımcısıdır. Çaylar bölgesinde büyük küçük herkes at binmesini bilir” diye konuştu.

Varto ilçesine bağlı köylerde en büyük geçim kaynağı olan hayvancılık sektöründe de atlar en büyük yardımcı konumunda. Yaz mevsimi boyunca atlara binerek yaylara giden köylü kadınlar ulaşımlarını rahat bir şekilde sağlarken, erkeklere taş çıkarırcasına ata biniyorlar. Her gün iki defa atlarla yaylalara gidip gelen köylü kadınların guruplar halinde yol kat etmeleri güzel görüntüler oluştururken, ustaca at binen kadınlar görenlerin dikkatini çekiyor. Yayla yolunda bazen aralarında yarış düzenleyen kadıların ustaca at binmeleri görenleri şaşırtacak türden.

Yaylaya gidip gelirken atların en önemli ulaşım araçları olduğunu söyleyen kadınlar, “Yaylaya atlar olmazsa yaya olarak gitmek zorunda kalacağız. Köy yerinde araba ile yaylaya gitmek mümkün değil. Çünkü yayla yolları çok sarp araziden oluşuyor. Bu sebeple yaylaya yaya ve at sırtında gitmek zorundayız. Bu sebeple her kadın usta bir şekilde at binmesini bilir” şeklinde konuştular.

 Topkan Haber Ajansı