Muş’un Varto İlçesi’nde, Sivil Savunma ve Arama Kurtarma Birlik (AKUB) Müdürlüğü ekipleri tarafından düzenlenen deprem tatbikatı gerçeğini aratmadı. Varto İlçesi’nde 1966 yılında meydana gelen depremin 40. yıl dönümü nedeniyle İlçe Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO) eski binasında gerçekleştirilen tatbikat, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. 

Tatbikat öncesi bir konuşma yapan Varto Kaymakamı Mehmet Tanışır, deprem, sosyal ve ekonomik olarak hayatı felç eden bir afet olduğunu söyledi. Varto’nun Kuzey Anadolu fay hattı ile Doğu Anadolu fay hattının kesiştiği birinci derece deprem bölgesinde yer aldığını da hatırlatan Tanışır, Varto’nun iki büyük deprem yaşayan bir ilçe olduğunu söyledi. Daha sonra gerçekleştirilen ve 70 personelin katıldığı tatbikatta, yaralı kurtarma, ceset çıkarma, yangın söndürme gibi çalışmalar yapıldı.

 Polislerin de görev aldığı ve 1.5 saat süren tatbikatın ardından bir değerlendirme konuşması yapan Muş Valisi İbrahim Özçimen ise, depremin öldürmediğini, binanın insanları öldürdüğünü söyledi. Depremle yaşamayı öğrenmek zorunda olduklarını da aktaran Özçimen, deprem için tedbir olarak binaların sağlam yapılması gerektiğini ifade etti. Özçimen, yaptıkları çalışmalardan dolayı da Kaymakam Mehmet Tanışır’a teşekkür ederek, konuşmasını bitirdi. NULL