Hasköy Kaymakamlığının açtığı 42 kursa katılan 939 kursiyere sertifika verildi. Okuma yazma kursuna katılan yaklaşık 60 bayana çeyrek altın ödül verildi. 2005-2006 Eğitim ve Öğretim döneminde Hasköy Kaymakamlığı tarafından açılan kurslar büyük ilgi gördü. Yaklaşık 1000 kursiyer çeşitli kurslardan sertifika aldı. Hasköy Kaymakamlığı tarafından başlatılan 42 kurs arasında okuma yazma, bilgisayar, makine nakış, halı dokuma ve OKS hazırlık gibi önemli dalların yer aldığı gözlendi.

Yaklaşık 60 bayanın katıldığı okuma yazma kursunun tamamlanmasının ardından dün Hasköy İlçesinde sertifika dağıtım töreni düzenlendi. Tören sonra kursiyerler tarafından düzenlenen serginin açılışı yapıldı.

Hasköy Kaymakamlığı tarafından 2005-2006 öğretim yılında 14 haneli 1. kademe okuma, yazma, 5 tane II kademe okuma yazma, 4 tane OKS, 2 tane Devlet Memurluğu sınavlarına hazırlık, 3 tane halk oyunları kurslarının açıldığını belirten Hasköy Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, ayrıca 1 tane yabancı dil, 1 tane tekstil overlok, 4 tane bilgisayar, 5 tane makine nakışı, 2 tane halı dokuma kursu olmak üzere toplam 42 kurs açılmıştır. Bu kurslara 939 kursiyer katılarak belge almaya hak kazanmıştır. Halı dokuma ve bilgisayar kurslarımız devam etmektedir” dedi.
Okuma yazma kursunu başarı ile tamamlayan bayanlara sertifikanın yanı sıra çeyrek altın ödül olarak hediye verildi. Sertifika dağıtım töreninde konuşma yapan Hasköy Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, bir ülkenin kalkınmasında en önemli etkenin insan olduğunu belirterek, “Teknoloji ne kadar ilerlerse ilersin; yetişmiş insan gücünden ve sanat’tan yoksun olan milletler, muasır medeniyet seviyesini yakalama yarışında geri kalacaklardır. Kalkınmamız ve dünya milletleri arasındaki saygın yerimizi alabilmemiz için; örgün ve yaygın eğitim ilkelerimiz çerçevesinde bilgili, kültürlü araştıran, sorgulayan, inançlı ve yaşadığı topluma karşı kendisini sorumlu hisseden, toplumun menfaatlerini koruyup kollayan çalışkan ve kendine güvenen insan yetiştirmemiz gerekir” dedi.
Demiryürek, “İlçemiz soysal ve ekonomik bakımından yoksulluk içinde bulunan ve öncelikle genç kız ve kadınlar olmak üzere, yetişkin nüfusunun tamamının eğitim ihtiyacını belirlemek bu ihtiyaçlar kapsamında eksik eğitimlerini tamamlayabilmelerine imkân sağlamak yöre ve ülke ekonomisinin gelişimi doğrultusunda temel yaşam becerileri ile gelir getirici ve istihdam kolaylığı sağlayıcı mesleki eğitim programları sunulmuştur. Toplumun moral değerlerini yükseltici toplumsal kaynaşmayı sağlayıcı sosyal ve kültürel etkinlikler ayrılmıştır.
Yerel özellikler dikkate alınarak, halka, halka; eğitim, sağlık, tarım, beslenme Genel kültürel vb. konularda teknolojik imkânlarda kullanılarak bilinçlendirilmiştir.
Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi sosyal gelişimi istihdamı destekleme, ulusal Eğitime Destek ve Haydi Kızlar Okula kampanyası projesi kapsamında yapılan çalışmalar projenin amaç ve ilkelerine uygun çalışmalar gerçekleşmiş ve kurum amirlerimiz eğitim için her türlü desteği sağlamışlardır. Bu projeler kapsamında açılan kurslara devam eden, kursiyerlerin almış oldukları eğitim sayesinde, yeni öğretim ve iş ortamlarına kavuşmuşlardır” dedi.
Hasköy Kaymakamlığı tarafından düzenlenen sertifika dağıtım programına, Vali İbrahim Özçimen, Emniyet Müdürü Mehmet Özkan, İl Defterdarı Mehmet Öztürk, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ahmet Güngör, Milli Eğitim Müdürü İlhami Bayraktar, Tarım İl Müdürü Abdurrahim Özarslan, İl Genel Meclis Üyeleri ve Hasköylü vatandaşlar katıldı.

 NULL