Varto Adliyesi Baro Odası açılışına Muş Baro Başkanı Avukat M.Zahit Söylemez, Muş Cumhuriyet Başsavcısı Feridun Süzen, Varto Cumhuriyet Başsavcısı Esabil Kale, Cumhuriyet Savcısı Emel Yurtsever, Varto Hâkimleri Harun Kuku ve Fatma Aybey, Adliye Yazı İşleri Müdürü Osman Acar, baro avukatları ve adliye çalışanları katıldı.

Düzenlenen törende konuşan Muş Baro Başkanı Avukat M.Zahit Söylemez, hakkı ve haklıyı savunmanın kutsal bir görev olduğunu, bağımsız savunmayı temsil eden avukatların yüce ve şerefli bir mesleği seçtiklerini belirten Söylemez, “Adalet mülkün, savunma da adaletin temelidir. Hak ve adaletin tecelli etmesinde savunma gerçekten de önemli bir öznedir. İnsan hak ve özgürlüklerinin savunulması, geliştirilmesi, korunması ve hepsinden önemlisi güçlü bir hukuk devletinin oluşturulması bağlamında avukatlık mesleğinin hayati işlevleri vardır. Avukatlık mesleği saygın ve etkin bir meslektir. Ancak avukatların hak ettiği bu saygın ve etkin konuma ulaşabilmeleri her şeyden önce meslek etiğine, mesleki ilke ve kurallara riayet etmeleri ile mümkündür. Bu sebeple önce mesleğimizi sevmek ve işimizi yapmak, mesleki dayanışmaya önem vermek zorundayız. Adil yargılanma hakkının korunması geliştirilmesi ve güçlendirilmesi için bilgili, yetenekli güvenilir yargıçlar kadar, yaptığın işin sorumluluğunda bağımsız, güçlü, tarafsız ve yürekli avukatlara da ihtiyaç vardır. Bağımsız ve tarafsız avukatlar kişilerin adil yargılanmasının güvencesidir. Avukatlık mesleğini yerine getirmeye çalışan meslektaşlarımın daha teknik ve donanımlı, modern bir çağdaş ortamda çalışmaya ihtiyaçları vardır. Varto’da da böyle modern bir baro odası açmakla meslektaşlarımıza güzel bir çalışma ortamı sağlanmıştır. Varto Adliyesi Baro Odası artık Avukatlarımızın Hizmetindedir” dedi.

Varto Baro Avukatlarından A.Baki Aktaş ise, Bulanık Adliyesinde bugüne kadar avukatların oturabileceği bir odalarının bulunmadığını belirterek baro odasının hizmete girmesiyle bundan sonra daha rahat bir çalışma ortamı oluştuğunu dile getirdi. Avukat Aktaş; “Bugüne kadar Varto Adliyesinde bir baro odasının olmaması büyük bir eksiklikti. Baro başkanımızın da büyük katkılarıyla bugün bir baro odasına kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bundan sonra adliyede daha rahat çalışabileceğimiz bir odamız oldu. Bulanık Adliyesinde barolar odasının açılmasında başta başkanımız Sayın Zahit Söylemez olmak üzere katkısı bulunan herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. Günaydın Muş Gazetesi