Varto’ya bağlı Tepeköyü yakınlarında bulunan Karayolları Bölge Müdürlüğü Mucur (Konkasör) Şantiyesi yeniden kurulacak. Konuyla ilgili haberleri öğrenen köylüler buna tepki gösteriyor. Köylüler, Mucir Şantiyesi’nde kullanılan Dinamitlerin köydeki evlere zarar verdiğini söylediler. 2003 yılında kurulan ve 2003–2004 yıllarında faaliyetleri devam eden şantiyenin yeniden kurulmaması için valiliğe ve il Çevre ve Orman Müdürlüğü’ne verdikleri dilekçelerle tepkilerini gösteren köylüler bir daha burada dinamitlerin patlatılmaması için yetkililerden yardım talebinde bulundular.
 
Köy Muhtarı Tacettin Özer, “Mucur Şantiyesi’nden malzeme almak için patlatılan dinamitlerin etkisinden dolayı birçok evimiz hasar gördü. Sulama kanallarımız hasarlı, hayvanlarımız tozdan etkilenerek zarar gördü. Köyümüz aynı zamanda Muş-Erzurum yol güzergahında olduğu için araçlar gündüz vakti bile tozdan dolayı farlarını yakamadan geçemiyorlardı. Patlatılan dinamitler ve yapılan çalışmalardan dolayı o çirkin manzara hala orta yerde duruyor. Şantiyenin kurulacağı yer, hayvanların otlatıldığı mera alanı. Aynı güzergahtan köyümüze sulama kanalı gelmektedir. Tarla, Bağ, bahçe, Sebze ve Temizlik suyu ihtiyacımızı bu kanal suyu ile temin ediyoruz. 

Tepe köyünde yaşayan vatandaşlar da, patlatılan dinamitlerden evlerinin büyük hasar gördüğünü belirterek, “Evlerimizde çatlaklar oluştu. Burası birinci deprem bölgesi olduğu için olası bir deprem sonucunda evlerimiz hemen çöker. Köyümüz 45 hane olup yaklaşık 500 nüfusa sahip. Köyümüzde, yaklaşık 20 hanede aynı çatlaklar meydana geldi. Köy camimiz 2004 yılında ocakta patlatılan dinamitlerden etkilenip çatlaklıklar oluştuğu için Bayındırlık Müdürlüğünden oturulamaz raporu verildi. Köyümüzün camisi 1970 yılında yapıldığı için tadilata ihtiyacı var. Ama Bayındır Müdürlüğü tarafından oturulamaz raporu verildiği içinde camimize Boya, Badana gibi tadilat işlerini de yapamıyoruz. Yetkililerin burada duyarlı olmaları gerekir” dedi.
Haber: Emrullah Özbey NULL