Muş’un Korkut İlçesi’nde, 1991 yılında yapımına başlanan ve 1998 yılında tamlanarak faaliyete geçirilen Korkut Sulama Göleti’nde, patlama riskine karşı onarım çalışmaları başlatıldı. Korkut Sulama Göleti’nde su arıtma filtresi takılmadığı için ortaya çıkan patlama riskinin ortadan kaldırılması amacıyla çalışma başlatıldı. Korkut Sulama Göleti’nde incelemelerde bulunarak çalışmalarla ilgili bilgi alan Muş Valisi İbrahim Özçimen, genişliği 503 metre, yüksekliği 28 metre, gövde dolgu hacmi 6 bin 500 metrekare, su toplama kapasitesi 4 milyon metre küp olan ve 9 bin hektar alanı sulayan gölette, muhtemel bir patlamanın önlenmesi amacıyla çalışmaların başlatıldığını söyledi. 

Vali Özçimen, göledin onarım çalışması sebebiyle boşaltıldığı için çiftçilerin zor durumda kaldığını bildirerek, gelecek yıl içerisinde göletin yeniden faaliyete geçirileceğini kaydetti. 

Muş Valisi İbrahim Özçimen, “Geçen son baharda gölet patlama riski taşıyordu yani tehlike olduğunu gördük. Eğer ilkbahar olsaydı bu gölet patlardı ve bütün tarım arazilerini, ovayı, sel alıp götürürdü. Bu göledin yapımına 1991 yılında başlanmış, 1998 yılında tamamlanmıştır. Teknik bir arızadan dolayı göledin suyu boşaltıldı ve onarım başladı. Köy-Des Projesi’nden sağlanan ödenekle göledi yaklaşık 1 milyon YTL’ye tamir edeceğiz. Ayrıca bu göledin etrafını ağaçlandıracağız. 9 bin hektar tarım arazisi sulayan ve Korkut çiftsinin can damarı olan bu gölet oldukça önemlidir. Burası olmasa Korkut’ta insanları tutmak mümkün değil. İlk defa sulama yapamadık halk perişan oldu” dedi. 

İlçe halkının Muş Valisi İbrahim Özçimen’e minnettar kaldığını söyleyen Korkut Belediyesi Başkan Vekili Haşim Arık, “Bu göledin yapılmasıyla Korkut’taki çiftçinin hayatı 25 yıl garanti altına alınmıştır” dedi. NULL