Skip to main content

Sağlık ocağı 22 yıldır kapalı.

Muş Haber Fotoğrafı

Varto ilçesine 12 kilometre mesafede bulunan Başkent Köyü’ne 1986 yılında yapılan sağlık evi hala ne doktor ne hemşire ne de hizmet yapmayı görmedi. Muş’un Varto ilçesi Başkent Köyü’ne 1986 yılında yapılan ve Başkent köyü yakınında bulunan yaklaşık 10 köyün ve 3000 nüfusun bu sağlık evinde tekkik ve tedavilerini görmeleri için kurulmuş olmasına ve 22 yıldır geçmesine rağmen hala doktor ve hemşire görmeyen sağlık evinin açılması ve köylülere hizmet vermesini istiyorlar.

Başkent köyüne 1986 yılında yapılan ve 2006 yılında onarım gören Başkent Köyü sağlık evinin hala açılmadığı konusuyla ilgili olarak köy Muhtarı Abdurahman Sönmez Şu açıklamalarda bulundu. “Ben köy muhtarı olduğum günden beri sürekli olarak Varto kaymakamlığına yaptığım müracaatlarımda bu sağlık evimizin açılmasını ve doktor ile bir ebe veya hemşirenin verilmesini istedim. Çünkü köyümüzle komşu bulunan Örgü, Koçyatağı, Ağaçkorur, Kayadelen, Çayıryolu, Çaltlı, Benzer Mezrası ve Erzurum ili Hınıs ilçesinin bazı yakın köylerinin de istifade edeceği bu Sağlık Ocağımıza 2006 yılında onarım yapılamasına rağmen hala ne Doktor nede hemşire verildi. Yaptığım müracaatlarda ise, sağlık müdürlüğünce gerekli onarımlarının yapılması için ihale işlemlerinin yapılacağını ve onarım gördükten sonra buraya doktor ya da hemşirenin verileceğini söylüyorlar. Ben en son yaptığım müracaatta ise, köyümüzün sağlık evine bir hemşirenin verildiğini öğrendim. Her nedende bu hemşire Varto ilçesinde tutuldu. Benim köyüme gönderilmedi. Bakıyorum, diğer sağlık evine ve sağlık ocaklarına gönderilen hemşirelere öncelik tanınarak köy sağlık ocaklarına ve sağlık evlerine gönderilmiyorlar. Bunların kadroları da bizlerin köyünde gözüktüğü için bir daha da hemşire ve doktor verilmiyor. Bunun için yetkililerin bu konuya özellikle sahip çıkmalarını ve bu şekilde bulunan sağlık ocakları ve sağlık evleri için kadroları belirlenenlerin kendi görev yerlerine gitmelerini ve biz vatandaşları mağdur etmemelerini istiyoruz. Yetkililerin buna önem vermelerini istiyoruz” dedi.

Aynı köy halkından Mehmet Sönmez İse, “Köyümüze yapılan bu hizmet heder olup gitti. Bizim doğum hastamız olur bir enjeksiyon yapmamız gerektiğinde 12 kilometrelik yolu kat edip Varto ilçesine gitmek zorunda kalıyoruz. Kışın hele hele çok zorluklarla karşılaşıyoruz. Doğum hastası olur diğer hastalarımız olur, onları kızakla asfalt yola kadar götürüyoruz. Oradan ilçeye neden köyümüzde bulunan bu sağlık evimiz açık olmasın neden bize hizmet vermesin köyümüze atanan hemşire neden gelmesin,biz vatandaş değil miyiz. O hemşire kendi kadrini biliyor da biz neden kendi kadrimizi bilmeyelim” dedi.

Sönmez, “Başkent köyü sağlık evinin neden açılmadığı ve verilen hemşirenin nerde görev yaptığı konusunda Varto sağlık gurup başkanı Uzman Doktor Aydın Toktamış’a sorduğumuzda ise Toktamış konuyla ilgili olarak şunları söyledi. Basına bilgi vermeye yetkili olmadığım için bu konuda her hangi bir bilgi veremem” dedi. Muşun Sesi Gazetesi

 NULL

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri