Muş merkeze bağlı Güzeltepe köyünde içme suyu deposundan kaynaklanan arıza sebebiyle köyde su sıkıntısı uzun süreden beri devam ediyor.15 yıl önce köye su vermek için üst kısmında yapılan su deposunda meydana gelen çatlaklar sonucu depoya gelen su kalmayınca köyde büyük ölçüde su sıkıntısı yaşanırken, su taşıma işi tamamen çocuklara kalıyor.Sabahın erken saatlerinde başlayarak günde 4-5 kez eşeklerin arkasına bağladıkları kızaklarla su taşımak zorunda kalan yaşları 10-12 kız çocukların eşeklerle su taşımaları ile ilginç görüntüler oluşturuyor.

Muş merkezden 15 kilometre uzaklıkta 450 hane ve 2500 nüfuslu köyden 8 kilometreden getirilen su kaynağından sorun olduğu ve depoya su gelmediği için köyde susuzluk had safhada olduğunu belirten Köy Muhtarı Ramazan Aktaş,”kaynakta gelen suyumuz yetersiz olması sebebiyle köylüler şu anda su ihtiyacını köyün ortasında bulunun tek çeşmeden karşılamaya çalışırken, kadınlarımız ve özellikle çocuklarımız saatlerce bir bidon su almak için kuyrukta beklemek zorunda kalıyorlar.Defalarca İl Özel İdare Genel Sekreterliği müracaat ettik şu ana kadar çözüm getirilmedi.”dedi.

Konu ile ilgili olarak AA Muhabirine açıklama yapan İl Genel Sekreteri Ahmet Güngör,köy muhtarının su konusunda iddia ettiği gibi değil,15 yıl önce Güzeltepe köyüne 8,5 kilometre mesafede kendi yaylalarından bir kaynaktan su getirilmiştir. Köyün üst kısmındaki deponun eski olması sebebiyle teknik personelimiz tarafından Kasım 2007 tarihinde yapılan çalışmalar sonucu deponun alt kısmında büyük çıtlaklar olduğunu ortaya çıkmıştır.Bu sebeple depoya gelen su tamamen yer altına sızarak heba olmaktadır.Yeni bir depo yapmak için proje yaptık ve şuanda programa alınmış havaların ısınması ile birlikte çalışmalarımıza başlayacağız.Köyün bir bölümünde su olmasına rağmen suyu paylaşmadıkları için alt kısımdaki mahalleler su sıkıntısı çekiyor. dedi. Sabri Yıldırım

 NULL