Şehir Stadyumu yanında bulunan alanda düzenlenen Newroz kutlamasına 10 bini aşkın kişi katıldı. Muş Şehir Stadyumu yanında bulunan alanda düzenlenen Newroz kutlamalarına sabahın erken saatlerinden itibaren binlerce kişi Newroz alanına akın etti. DTP PM üyesi Hüseyin Yılmaz, Varto, Malazgirt, Bulanık, Rüstemgedik, Gülkoru Belediye Başkanları, DTP il ve ilçe yöneticileri ve sivil toplum örgütü temsilciler ininde aralarında bulunduğu 10 bini aşkın kişi katıldı.


Kutlama, yapılan bir dakikalık saygı duruşu ve Newroz ateşinin yakılmasıyla başlarken kutlamanın açılış konuşmasını yapan DTP PM üyesi Hüseyin Yılmaz, Kürt sorunu çözülmeden Türkiye’de hiçbir sorunun çözülemeyeceğini belirterek, “Ne Karadenizli annenin, ne Diyarbakırlı annenin, ne Çanakkale’de ki, Mele Çavuşun torununun, ne de Seyit Rıza’nın torununun ölmesini istemiyoruz. 15 yıllık çatışma süresi içerisinde evladını kaybeden askerin, polisin, gerillanın annesinin acısını paylaşmak gerekiyor. Onların kanı üzerinde politika yapanlar, onların kanı üzerinden bu ülkeyi çıkarları için satanlara artık müsaade edilmemelidir. Başta Öcalan olmak üzere Kürt sorununun Türkiye sınırı içinde çözülmesi gerekiyor. Ne tecrit politikasıyla, ne İran’la, ne Suriye ile girilen kirli ittifaklarla sorunlarımızı çözemeyiz” dedi.


DTP İl Başkanı Maşallah Yamaç, “bir newroz bayramını daha coşku ve yenileşmenin ruhuyla karşıladıklarını” belirterek şöyle konuştu; “Newroz’la baharı tüm güzelliğiyle karşılarken, doğa renkleriyle, dağlardan ovalara inen çağlayanlarıyla umudu, özelimi, hüznü, sevgiyi, kardeşliği, adaleti, cesareti ve dayanışmayı beraberinde getirir. Newroz yalnız baharın ve güzelliğin değil, eşitlik uğruna baskıya yüceliğini ve onurunu duyanların ortaya çıktığı gündür” dedi.


Yamaç, “Ortadoğu’nun kimi egemenleri Nevruz’u yasaklayıp, kutlayanları da öldürdüler. İnsanlık onuru egemenlerin haksızlığına boyun eğmeyip, bir kez daha Nevruz’u halkların onur sembolü haline getirdiler. Bugün Nevruz kutlaması için doldurduğumuz bu alanda sizlerle olmanın onurunu ve gururunu yaşıyoruz. Sayın Valimizin ve Emniyet Müdürümüzün Nevruz kutlaması konusunda gösterdikleri sağduyu Nevruz’umuzun huzurlu ve coşkulu bir şekilde kutlanabilmesine yardımcı olmuştur. Kendilerine teşekkür ediyoruz” diye konuştu.


Alana rengarenk elbiseleriyle giren kadınların çoğunlukta olması dikkatleri çekerken, “Newroz Piroz Be”  pankartın asıldığı alanda, çok sayıda Demokratik Konfederalizm bayrakları ve Abdullah Öcalan posterleri taşındı. “Savaşa Geçit Vermeyeceğiz”, “Barış Hemen Şimdi” “Newroz Piroz Be” dövizleri ve Abdullah Öcalan posterleriyle alan da Newroz’u kutlayan yaklaşık 10 kişi Newroz’u kutladı. 

“Tecrit ve izolasyondan vaz geçilmelidir”

Newroz kutlamasına Muş’taki DTP’li tüm belediye başkanları sahneye çıkarak halkın Newroz’unu kullarken, belediye başkanları adına bir konuşma yapan Bulanık Belediye Başkanı Nasır Aras, “Kürt halkının siyasal taleplerini bu hükümet bu devlet dikkatte almalıdır. Bu kanı durdurmalıdır. Tecrit ve izolasyon politikalarından vaaz geçilmelidir. Biz ne askerin ne de gerillanın ölmesini istemiyoruz” dedi.

Newroz kutlamalarında daha sonra Xanemir, MKSM müzik grubu Arî-ya Rengîn ve Şehribana Kurdî sahneye çıkarak müzik dinletisi sundu. Binlerce kişi söylenen şarkılar eşliğinde halaylar çekti.


Kutlamalar olaysız bir şekilde sona erdi. Haber: Emrullah Özbey

 NULL